ଦହି ଖାଇଲେ କଣ ଉପଶମ ମିଳେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏକ ପାତ୍ର ସତେଜ, କ୍ରିମି ଏବଂ ଘରେ ତିଆରି ଦହି ହେଉଛି ସରଳ ଖାଦ୍ୟର ଆନନ୍ଦ । ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଫଳ କିମ୍ବା କଟା ପିଆଜ ଏବଂ ଟମାଟୋ ସହିତ ତିଆରି କରି କିମ୍ବା ମିଶ୍ରିତ କରି ଖାଇଲେ ତାହାର ମଜା ହିଁ କିଛି ଅଲଗା । ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଭୋଜନ ସହିତ ଦହି ଯୋଡିବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁବିଧାଜନକ । କିନ୍ତୁ ଆମେ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଛୁ କି ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଦହି ଖାଇ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବା ଏବଂ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା ବିଷୟରେ ବି ଜାଣି ନାହୁଁ । ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି-୨, ଭିଟାମିନ୍ ବି -12, ପୋଟାସିୟମ୍, ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭଳି ଅନେକ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଦହି ସହିତ ଏକ ଲାଭ ହେଉଛି ଏହା ପେଟ ଉପରେ ହାଲୁକା ଏବଂ କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା ହଜମ କରିବା ସହଜ ଅଟେ ।
ହଜମ ପାଇଁ ଭଲ: ଦହି କିମ୍ବା କଦଳୀ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ । ଏହି ଭଲ ଏବଂ ଉପକାରୀ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା, ପ୍ରଦାହ ହୋଇଥିବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ଏବଂ ପେଟକୁ ଭଲ କରିବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଏ
ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ ଗ୍ରାମ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ ଭିଏନ୍ନାର ଗବେଷକମାନେ ଏଭଳି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ:ଦହି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଉପରେ ଏକ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ । କେତେକ ଲୋକ ପାକସ୍ଥଳୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ବ୍ରଣରେ ପୀଡିତ ହୁଅନ୍ତି । ଦହି ଏକ ସକ୍ରିୟ ଗୁଣ୍ଡକୁ ମାରିନେଟ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମକୁ ନେଇଥାଏ । ଦହି ହେଉଛି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପାଦାନ । କାରଣ ଏଥିରେ ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ । ଯାହା ଏକ ଏକ୍ସଫୋଲିଏଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ମୃତ କୋଷ ଏବଂ ଦାଗକୁ ସଫା କରିଥାଏ ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରେ: ଆମେରିକୀୟ ହାର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ (AHA) ର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧିବେଶନରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଚର୍ବିହୀନ ଦହି ଖାଉଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମ୍ଭାବନା 31 ପ୍ରତିଶତ କମ୍। ଦହିରେ ଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୋଟିନ୍ ସହିତ ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ଏକ ସୁସ୍ଥ ହୃଦୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here