38.1 C
Bhubaneswar
Monday, April 15, 2024
Homeଗୁଡ୍ ଫ୍ରାଇଡେ-୨୦୨୩କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ଗୁଡ୍ ଫ୍ରାଇଡେ

କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ଗୁଡ୍ ଫ୍ରାଇଡେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖ୍ରିଷ୍ଟୀୟାନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ମାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ଗୁଡ ଫ୍ରାଇଡେ । କ୍ରୁଶରେ ଯୀଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ କରୁଥିବା ଦିନଟି ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧତା ଏବଂ କଲଭାରୀରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧାର୍ମିକ ଛୁଟିଦିନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଛୁଟିଦିନ ପବିତ୍ର ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଇଷ୍ଟର ରବିବାର ପୂର୍ବରୁ ଆସୁଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଶାଲ୍ ଟ୍ରାଇଡୁମ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାରକୁ କଳା ଶୁକ୍ରବାର, ମହାନ ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍ବା ପବିତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ବିଶ୍ ଜ୍ଞବଦ୍ଭଚ୍ଚ ର ଅନେକ ଦେଶରେ ବିଶେଷ କରି ଅଙ୍ଗଲିକାନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ । ଏହି ଉତ୍ସବ ଦିନ ଉପବାସ ଏବଂ ପରେ କିଛି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଏ ।ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଅନେକ ଲୋକ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ହେବାର ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଇଷ୍ଟର ରବିବାର ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ଏହା ଏକ ପାଳନ, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଉପବାସ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି । ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ସେବା ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ସାଧାରଣତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୩ ଟା, ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ କ୍ରୁଶରେ ଟାଙ୍ଗିଥିବା ଘଣ୍ଟା ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କ୍ରୁଶର ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ପୁନ ପ୍ରଣୟନ କରି ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଯାହାକି ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଫ୍ କ୍ରସ୍ ର ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯାହା ଯୀଶୁଙ୍କ ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ ଘଣ୍ଟାକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଭାରତ, ଇଟାଲୀ, ମାଲ୍ଟା, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ଭଳି ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking