ଗୁରୁ ଦିବସ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ , ଜାଣନ୍ତୁ ..

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଆମେ ଶିକ୍ଷକ ଦିବସ ପାଳନ କରୁ । ଏହା ଏଭଳି ଏକ ଦିନ, ଅନେକ ଉତ୍ସାହ, ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ସୁଖରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ କିପରି ଏବଂ କାହିଁକି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାହା ଜଣାଇବାକୁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ସବରେ ଆମର ପ୍ରିୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରାଯାଏ। ଆମେ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ରେ ଶିକ୍ଷକ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଉ । ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨. ରେ ଡକ୍ଟର ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ରାଧାକୃଷ୍ଣନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ଅବସରରେ ଶିକ୍ଷକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଜୀବନରେ ଜଣେ ସଫଳ ନେତା ହେବା ସହିତ ଡକ୍ଟର ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ରାଧାକୃଷ୍ଣନ ଜଣେ ମହାନ ବିଦ୍ୱାନ ଏବଂ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ ।

ସାରା ଦେଶରେ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଶିକ୍ଷକମାନେ ଆମ ସମାଜର ପଛ ଅସ୍ଥି । ସେମାନେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଗଠନ ଏବଂ ଗଠନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶର ଆଦର୍ଶ ନାଗରିକ କରି ମୁଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବର୍ଚ୍ଛା କରନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଜାତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ବିକାଶ ଏବଂ ଉନ୍ନତି ଉପରେ ବଡ ପ୍ରଭାବ ଦେଖେ, ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସହମତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏକ ଉତ୍ତମ ବୃତ୍ତି ଅଟେ । ଏକ ପ୍ରବାଦ ଅଛି ଯେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ବଡ଼ ଅଟନ୍ତି। ପିତାମାତାମାନେ ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦିଅନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେହି ଶିଶୁର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଗଢି ତୋଳନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟତୀତ, ଶିକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଆମ ପାଖରେ ଛିଡା ହୁଅନ୍ତି, ଉତ୍ତମ ବ୍ୟକ୍ତି ହେବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ, ପ୍ରେରଣା ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାନ୍ତି । ସେମାନେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ଉତ୍ସ । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଧାରଣା ଆମକୁ ଜୀବନରେ ଆଗେଇ ନେଇଥାଏ, ଯେ ଦିନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବହାର ଏହି ସମାଜକୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here