36.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 21, 2024
HomeUncategorizedଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩ ରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଶାରୀରିକ, ଯୌନ...

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩ ରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଶାରୀରିକ, ଯୌନ ହିଂସାର ହିଂସାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି

ୟୁଏନ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ କିମ୍ବା ଯୌନ ନ ହିଂସା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଜେନ୍ସି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ସର୍ବ ବୃହତ ଅଧ୍ୟୟନ ବୋଲି କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ଯେଉଁମାନେ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସାଥୀ ଦ୍ୱାରା ହିଂସା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୧୮ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଅବଧିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଥିବା ଏହି ଆକଳନଗୁଡିକ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଘରୋଇ ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି କାରଣ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସରକାର ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ ରହିପାରିବେ ।

ଡଐଙ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଡାନୋମ ଗେବ୍ରେଏସସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ତଥା ସଂସ୍କୃତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସରକାର, ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଏବଂ ଅଣ-ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ହିଂସା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୭୩୬ ନିୟୁତ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକା ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଏହି ପ୍ରକାରର ହିଂସାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । 

“ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସହଭାଗୀ ହିଂସା ଏବଂ ଅଣ-ସହଭାଗୀ ଯୌନ ହିଂସା ର ମିଳିତ ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖିବା, ଆମର … ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ, ଯେଉଁମାନେ ଅତି କମରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ହିଂସା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି,” ଡାକ୍ତର କ୍ଲାଉଡିଆ ଗାର୍ସିଆ-ମୋରେନୋ କହିଛନ୍ତି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଯୌନ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ୟୁନିଟ୍ । 

ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସହଭାଗୀ ହିଂସା ହେଉଛି ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୬୪୧ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କ୍ଟ୍ରରକ୍ସ ୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କ ସାଥୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଯୌନ ନିର‌୍ୟାତନା ଦେଇଥିବାର ଜଣାଇଥିଲେ – ଏବଂ ଏହି ଆକଳନ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟାକୁ କମ୍ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଏବଂ ଯୌନ ଶୋଷଣର ଅବନତି ଘଟିଥାଏ ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହିପରି ହିଂସା ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଆୟକାରୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ କେତେକ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking