24.1 C
Bhubaneswar
Friday, February 23, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶସମସ୍ତ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ ହେବେ । ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସରୁ...

ସମସ୍ତ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ ହେବେ । ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ (ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ) ର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଟେନସନ ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସହଜ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି ପାୟସାଙ୍କ ଟିମ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ଆପଣ କିପରି ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆକାରରେ ଆପଣଙ୍କ ଜମାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ସହଜରେ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସୁବିଧା କ’ଣ?

ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ହେଉଛି ଏକ ଲୋନ । ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ସୁଧ ପ୍ରତିଦିନ ହିସାବ କରାଯାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଧାର‌୍ୟ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ପରିଶୋଧ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୁହେଁ ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆର୍ଥିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଏନବିଏଫସି) ମଧ୍ୟ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ସୁଗମ କରିପାରିବେ । ତୁମର ଶୁଭେଚ୍ଛା କିମ୍ବା ଶୁଭେଚ୍ଛା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଏନବିଏଫସି ଗୁଡିକ ତୁମେ କେତେ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ପାଇପାରିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରେ ।

ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ କିପରି ପାଇବେ?

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ କହିସାରିଛୁ ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟର ପରିମାଣ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି । କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ମନୋନୀତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନୁମୋଦିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବାଏନବିଏଫସି ରୁ ଅନୁମୋଦନ ନେବାକୁ ପଡିବ । ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଯୁଗରେ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଅଛି । କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରନ୍ତି ।

ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟର ପ୍ରକାରଗୁଡିକ କ’ଣ ?

ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସାଧାରଣତ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଥମେ ସୁରକ୍ଷିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ । ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ହେଉଛି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କିଛି ବନ୍ଧକ ସୁରକ୍ଷା ଭାବରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି । ଆପଣ ଏଫଡି , ସେୟାର, ଘର, ଦରମା, ବୀମା ପଲିସି, ବଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ଉପରେ ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ପାଇପାରିବେ । ଏହା କରିବାବେଳେ, ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଏନବିଏଫସ ସହିତ କମିଯାଏ ।

ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ କ’ଣ ଅସୁରକ୍ଷିତ ?

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଭାବରେ କିଛି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କିଛି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ତଥାପି ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସୁବିଧା ନେଇପାରିବେ । ଏହାକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ କୁହାଯାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ପଇସା  ଉଠାଇବା ।

ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଲୋନ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । 

ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ , ଲୋନ ସହିତ ସମାନ କିନ୍ତୁ ଲୋନ ଅପେକ୍ଷା ଏଥିରେ ଭିନ୍ନ ସର୍ତ୍ତ ଅଛି । ଲୋନ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପରିଶୋଧ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରିପେମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଏହା ନୁହେଁ । କୌଣସ ଦେୟ ନ ଦେଇ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ସୁଧ କେବଳ ସମୟ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ରାଶି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଯେକୌଣସ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ ଇଏମଆଇର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking