31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ରହସ୍ୟକିଏ ଏହି ଗୁମନାମି ବାବା.....

କିଏ ଏହି ଗୁମନାମି ବାବା…..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଷ୍ଟିସ ବିଷ୍ଣୁ ସାହି କମିଶନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସାକ୍ଷୀ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଗୁମ୍ନାମି ବାବା ହେଉଛନ୍ତି ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଗୁମ୍ନାମି ବାବାଙ୍କ ପରିଚୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ କମିଶନ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ବୋଷ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ୍ ସାହି ରାଜ୍ୟପାଳ ରାମ ନାୟକଙ୍କ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆୟୋଗର ପ୍ରମାଣର ମୂଳ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ସେହି ସାକ୍ଷୀ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ମୋ ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ଯାହାର ଆଫିଡେଭିଟ୍ ମୋ ଦ୍ୱାରା ବିବୃତ୍ତି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ ସାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଗୁମ୍ନାମି ବାବା ନେତାଜୀ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନେତାଜୀ ନୁହଁନ୍ତି। ୩୪୭ ପୃଷ୍ଠାର ରିପୋର୍ଟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁମ୍ନାମି ବାବାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଆୟୋଗର ଶୁଣାଣି ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ। ୨୦୧୭, ପ୍ରାୟ ତିନି ଦଶନ୍ଧିର ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ। ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ମୃତି କ୍ଷୀଣ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଘଟଣା କଳ୍ପନା କରିବାକୁ ପ୍ରବୃତ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ବିଷୟରେ ସେମାନେ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। କମିଶନଙ୍କ ଆଦେଶ ଥିଲା ଗୁମ୍ନାମି ବାବାଙ୍କ ପରିଚୟ ଜାଣିବା।

ଅଧିକାଂଶ ସାକ୍ଷୀ ଗୁମ୍ନାମି ବାବା ପ୍ରକୃତରେ ନେଟାଜୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହା ଗୁମ୍ନାମି ବାବାଙ୍କ ପରିଚୟ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ। ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ସେମାନେ ଘୋଡା ଆଗରେ କାର୍ଟ ରଖିଥିଲେ। ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବର କେତେକ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ କଲମ ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଥିଲା ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ ଯେ ବୋଷଙ୍କର ଅଟେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking