କେବେ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଓଡିଶା ଫୁଟବଲ କ୍ଳବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ଫୁଟବଲ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଓଡିଶାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ଏବଂ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜକୁ ଓଡିଶା ଏଫସି ଭାବରେ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଦଳ ପାଇଁ ନୂତନ ଘର ଭୁବନେଶ୍ୱରର କାଲିଙ୍ଗା ଷ୍ଟାଡିୟମ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା। ଏମଓୟୁ ଅନୁଯାୟୀ ପାରସ୍ପରିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ କ୍ଲବର ପ୍ରଥମ ଦଳ, ଯୁବ ଦଳ, ଯୁବ ଫୁଟବଲ ବିକାଶ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ଫୁଟବଲ ବିକାଶ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଓଡିଶାରେ ହେବ।
ଦିଲ୍ଲୀ ଡାଇନାମସ୍ (୨୦୧୪−୨୦୧୯)
ଏହି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୁପର ଲିଗ୍ 14 ଅକ୍ଟୋବର 2014 ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଫ୍ସି ପୁଣେ ସିଟି ବିପକ୍ଷରେ 0–0 ଡ୍ର ସହିତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ନବମ ରାଉଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଶେଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବାରୁ ଡାଇନାମସ୍ ସେମାନଙ୍କର ISL ଅଭିଯାନରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆରମ୍ଭର ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ । ଦଳ ପୁନ ନବୀକରଣ ହୋଇ ପୁନ ସଂଗଠିତ ହୋଇ ସ୍ଥିତିରୁ ଉପରକୁ ଉଠି 5 ମ ମ୍ୟାଚରେ ଅପରାଜିତ ରନ୍ ସହ 5 ମ ସ୍ଥାନରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତିନୋଟି ବିଜୟ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଡ୍ର ରହିଥିଲା ।ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି। 2015 ସିଜନରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ଡାଇନାମୋସ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସୁପର ଲିଗ୍ ର ସେମିଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ 2015 ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା କମ୍ ଖେଳ ସହିତ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ​​। 2016 ସିଜନରେ, କ୍ଲବ୍ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 21 ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା । ସିଜିନର ସେମିଫାଇନାଲରେ କେରଳ ବ୍ଲାଷ୍ଟର୍ସ ଏଫସିକୁ ହରାଇଲା । ୨୦୧୭-୧୮ ସିଜନରେ, କ୍ଲବ 19 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସହ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ସିଜିନର ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିପାରି ନାହିଁ । ୨୦୧୮–୧୯ ସିଜିନ ରେ, କ୍ଲବ ପୁନର୍ବାର 18 ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଗ୍ ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲା ଏବଂ ସିଜିନର ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିପାରିଲା ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here