31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଭୁତ୍ ଚତୁଦର୍ଶୀଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳିବାର କଣ ରହିଛି ଶୁଭ ସମୟ ଓ ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ପୂଜା ବିଧି...

ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳିବାର କଣ ରହିଛି ଶୁଭ ସମୟ ଓ ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ପୂଜା ବିଧି…

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ,ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ବା ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ଦିନ ପଡେ | ଏହି ଦିନ ଧନ୍ଵନ୍ତରୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧନତେରାସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ରେ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହାକୁ କାଳୀ ଚୋୖଦସ, ବା ଛୋଟି ଦିୱାଲୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | କାର୍ତିକ ମାସରେ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥିକୁ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ କୁହାଯାଏ | ପଣ୍ଡିତ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ଘନଶ୍ୟାଲ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହିଦିନ ଯମରାଜଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ପଛରେ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି |

ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀର ର ଶୁଭ ସମୟ
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ,ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ବା ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ଦିନ ପଡେ | ଏହି ଦିନ ଧନ୍ଵନ୍ତରୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧନତେରାସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହାକୁ କାଳୀ ଚୋୖଦସ, ବା ଛୋଟି ଦିୱାଲୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | କାର୍ତିକ ମାସରେ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥିକୁ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ କୁହାଯାଏ | ପଣ୍ଡିତ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ଘନଶ୍ୟାଲ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହିଦିନ ଯମରାଜଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ପଛରେ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି |
ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥି ୧୧ ନଭେମ୍ବର ୧ .୫୭ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପରଦିନ ନଭେମ୍ବର ୧୨ , ୨ :44 ରେ ଶେଷ ହେବ।
ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପୂଜାର ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ବିଧି :
ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦିନ, ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ |
ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦିନ ଯମରାଜ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, କାଳୀ ମାତା, ଭଗବାନ ଶିବ, ହନୁମାନ ଜୀ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଜୀଙ୍କଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ |ଦେବତାମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ହାଲୁକା ଧୂପ ଦୀପ, କୁମ୍କୁମ୍ ତିଲକ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking