19.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, January 25, 2022
Homeପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ୮ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ନେଇ ରାଗିଲେ ମମତା

୮ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ନେଇ ରାଗିଲେ ମମତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୮ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଅଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଲମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି କୁ ନିଶାନା କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ମମତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟର ଖୋଲାଖୋଲି ଜବାବ ଦେଉଛି ।
ଗତକାଲି ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ବିଜେପିର ବେଟି ବନାମ ବୁଆ ପୋଷ୍ଟର ନେଇ ହିଂସାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ଗତକାଲି ବିଜେପିର ପ୍ରଚାର ରଥ ଉପରେ ହାମଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ବିଜେପି ଅଫିସରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଇଛି । ବିଜେପିର ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟର ରେ ପାର୍ଟିର ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମମତାଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ପୋଷ୍ଟରରେ ବିଜେପି, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବେଟି ବନାମ ବୁଆର ନାରା ଦେଇଥିଲା । ଟିଏମସି ପୁରା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଝିଅର ଅପମାନ ବୋଲି କହିଛି ।
ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସମସ୍ତ ୨୯୪ ବିଧାନସଭା ଆସନର ଫଳାଫଳ ମେ ୨ ରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ବଙ୍ଗଳାରେ ମୋଟ ୨୯୪ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଅଛି। ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମେ ୩୦, ୨୦୨୧ ରେ ଶେଷ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମରେ ଭୋଟିଂ ମାତ୍ର୩ ରାଉଣ୍ଡରେ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୮ ରାଉଣ୍ଡରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏହା ଭୁଲ କଥା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଘୋଷଣା ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆୟୋଗ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ତିନି ରାଉଣ୍ଡରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମୋଟ ୨୯୪ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଅଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ TMC ଗତ ଥର ୨୧୧ ଟି ଆସନରେ ଜିତିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ୭୨ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ୩ ​​ସି ବିଧାନସଭା ଟ ଜିତିଥିଲେ। ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପାଇଁ BJP ଏବଂ ଶାସକ TMC ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସ-ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ଏକତ୍ର ତୃତୀୟ କୋଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking