36.4 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeଏକ୍‌ଜିଷ୍ଟ୍ ପୋଲ୍ଦଳ ବଦଳ ପରେ କେତେ ବଦଳିଛି ଜନତାଙ୍କ ମୁଡ଼

ଦଳ ବଦଳ ପରେ କେତେ ବଦଳିଛି ଜନତାଙ୍କ ମୁଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) କୁ ଝଟକା ଦେଇଛି । ବହୁ ବଡ ଓବିସି ନେତା ଜାଫର କ୍ୟାମ୍ପ ଛାଡି ଏସପିଙ୍କ ସହ ଯାଇଛନ୍ତି । ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ବିଜେପିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଏସପି କେତେ ଲାଭବାନ ହେବେ ତାହା ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କେବଳ ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଦିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ, ଅନ୍ୟ ଏକ ମତଦାନରୁ କିଛି ସୂଚନା ଅଛି ।

ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ବିଜେପି କିଛି ହରାଉଛି ଏବଂ ଏସପି କିଛି ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ 403 ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି 219 ରୁ 245 ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ସହଜରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏସପି 143 ରୁ 154 ଟି ସିଟ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଯଦି ବିଏସପି 8-14 ଆସନ ପାଇପାରିବ ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ 8-14 ଆସନ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଏସପିଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଅଂଶରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମାତ୍ର 2 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଯଦି ବିଜେପି 37.2 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏସପି 35.1 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବେ । ବିଏସପି 12.1 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ 9.7 ପ୍ରତିଶତ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। 5.8 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking