31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶସଫଳ ହେଲାନି ପ୍ରେମ; ଗୌତମ ସିଘାଂନିଆ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ନୱାଜଙ୍କ ଛାଡପତ୍ର ଘୋଷଣା

ସଫଳ ହେଲାନି ପ୍ରେମ; ଗୌତମ ସିଘାଂନିଆ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ନୱାଜଙ୍କ ଛାଡପତ୍ର ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରେମଣ୍ଡ ଗ୍ରୁପ କମ୍ପାନୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ତଥା ଏମଡି ଗୌତମ ସିଘାଂନିଆ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ମୋଦି ସିଘାଂନିଆ ଛାଡପତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଛାଡପତ୍ର ବଦଳରେ ନୱାଜ, ଗୌତମଙ୍କ ମୂଳ ସମ୍ପତ୍ତିର ଶତକଡା ୭୫ଭାଗ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଏହିପରି ଅନେକ ଘରୋଇ କଳି ବିଭିନ୍ନ ବଡ ବଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ବ୍ୟବସାୟ ଜଗତରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପୃକ୍ତି ନ ଥିଲା, ତେଣୁ ପରିବାର କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦର କୌଣସି ମାମଲା ବାହାରକୁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମହିଳାଙ୍କ ଭାଗିଦାରୀ କେବଳ ବଢି ନାହିଁ, ବରଂ କମ୍ପାନୀ ବୋର୍ଡରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ଆପଣ ମନେ ରଖିଥିବେ । ସେହିପରି ଜୋହୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀଧର ଭେମ୍ବୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମିଳା ଶ୍ରୀନିବାସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ରେମଣ୍ଡଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେପରି ନୱାଜ ମୋଦି ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ, ସେହିପରି ପ୍ରମିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଜୋହୋ ବୋର୍ଡରେ ଅଂଶ ରହିଛି ।

ତେଣୁ, ଛାଡପତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜୋହୋରେ ଶ୍ରୀଧର ଭେମ୍ବୁଙ୍କ ଅଂଶଧନ, ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଇତ୍ୟାଦି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ରହିଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ରେଲିଗାରେ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ ମୁଖ୍ୟ ରଶ୍ମି ସାଲୁଜାଙ୍କ ଡାବର ଗ୍ରୁପର ବର୍ମାନ ପରିବାର ସହିତ ମତଭେଦ ରହିଛି । ଭରତ ଫୋର୍ଜ କମ୍ପାନୀର ବାବା କଲ୍ୟାଣୀ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଗାଣ୍ଡା ହିରମାଥଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ଚାଲିଛି । ହିରମାଥଙ୍କ ହିକାଲ ଗ୍ରୁପର ଅଟନ୍ତି । ସେହିପରି ଅଶୋକ ଲେଲାଣ୍ଡର ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ପରିବାରରେ ଗୋପୀଚାନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜାଙ୍କ ଭଣଜାମାନଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ରହିଛି । ଗୋପାଳ ରାହେଜାଙ୍କ ପୁଅ ଏବଂ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀକୁ ନେଇ ମତଭେଦ ଜାରି ରହିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦ରୁ ୩୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କମ୍ପାନୀର ବୋର୍ଡ ରୁମରେ ଏଭଳି କୌଣସି ବିବାଦ ଦେଖାଯାଇ ନ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସୀମିତ ଅଧିକାର କମ୍ପାନୀର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲା ବୋଲି ଗଣା ଯାଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ମହିଳାମାନେ ବିବାହ ପରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଅଧିକାର ପାଉ ନ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ସାମାଜିକ ନୀତି ଏବଂ ନିୟମ ବଦଳି ଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନେ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଚାଳନାରେ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking