29.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 19, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶପୃଥିବୀ ଉପରେ ନୂଆ ବିପଦ: ବିରାଟକାୟ ହିମଖଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା

ପୃଥିବୀ ଉପରେ ନୂଆ ବିପଦ: ବିରାଟକାୟ ହିମଖଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା

ୱାଶିଂଟନ : ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପରିବେଶକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ଏହାର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ନୂଆ ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଥିବା ସର୍ବବୃହତ ହିମଖଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ପ୍ରାୟ ୩ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଏଭଳି ଘଟିଛି । ଏହି ହିମଖଣ୍ଡର ନାମ ଏ-୨୩ଏ ରଖାଯାଇଛି । ୧୯୮୬ ରେ, ଏହି ଆଇସବର୍ଗ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଫିଲଚନର-ରୋନ ଆଇସ ସେଲ୍ଫ ଉପକୂଳରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଏହା ୱେଡେଲ ସାଗରର ତଳ ଭାଗରେ ଅଟକି ରହିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ, ଆଇସବର୍ଗ ଏ-୨୩ଏ ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି । ଏହାର ସମାଧାନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଖୋଜାଯାଉଛି । ଆଇସବର୍ଗ ଏ-୨୩ଏ ର ଆକାର ନ୍ୟୁୟର୍କର ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣା । ଏହାର ଅକ।।ର ୪,୦୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର । ଉପଗ୍ରହରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଚିତ୍ର ଦ୍ୱାରା ହିମଖଣ୍ଡର ଚଳନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ ଉପଦ୍ୱୀପର ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ପ୍ରବାହିତ ଏବଂ ପବନ ସହିତ ଏକ ବିରାଟ ହିମଖଣ୍ଡ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ପ୍ରାୟ ଏକ ଟ୍ରିଲିୟନ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ବଡ଼ ଆଇସବର୍ଗକୁ ଦେଖିବା ଏକ ବିରଳ ଅନୁଭୂତି । ବ୍ରିଟିଶ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ ସର୍ଭେ ଗ୍ଲାସିଓଲୋଜିଷ୍ଟ ଅଲିଭର ମାର୍ଶ ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ ବରଫ ମଧ୍ୟ ପତଳା ହୋଇଯାଇଛି । ପତଳା ହେତୁ, ଆଇସବର୍ଗ ଅତିରିକ୍ତ ଗତି ପାଇଥିଲା । ଏହା ତରଳିବା ଯୋଗୁ ହାଲକା ହୋଇ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ଉପରକୁ ଉଠିଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking