37.1 C
Bhubaneswar
Saturday, April 20, 2024
Homeଖେଳଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସ : ରୌପ୍ୟ ହାତେଇଲେ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର

ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସ : ରୌପ୍ୟ ହାତେଇଲେ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟୋକିଓ ପାରା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଏକ ପଦକ । ହାଇଜମ୍ପରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ପ୍ରବୀଣ କୁମାର । ଟି-୬୪ ବର୍ଗରେ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରବୀଣ । ଏହି କ୍ରମରେ ଭାରତର ପଦକ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ପାରା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଇତିହାସରେ ଏହା ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ତେବେ ଟୋକିଓ ହାଇ ଜମ୍ପରେ ଭାରତକୁ ୪ଟି ପଦକ ମିଳିଛି । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ୧୧ରୁ ନିଜର ପ୍ରଥମ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ୧୮ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ଏକ ନୂତନ ଏସିଆନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ| ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନର ଜୋନାଥନ୍ ବ୍ରମ୍-ଏଡୱାର୍ଡସଙ୍କ ପଛରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ୨.୦୭ ମିଟର ଜମ୍ପ ସହିତ ରେକର୍ଡ କରନ୍ତୁ, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ କରିଥିଲେ |

ସୁନା ପାଇଁ ଏହି ସଜିନ୍‌ରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ୨.୧୦ ମିଟର, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ରିଓ ଗେମ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ପୋଲାଣ୍ଡର ମ୍ୟାକିଜ୍ ଲେପିଆଟୋଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ | ୨.୦୪  ମିଟର ପ୍ରୟାସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା | ଟି-୬୪ ବର୍ଗୀକରଣ ଗୋଡ କାଟିବା ଆଥେଲେଟିଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରୋଥେଟିକ୍ସ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି | ଟି-୪୪ କୁମାରଙ୍କ ଅକ୍ଷମତା ବର୍ଗୀକରଣ କିନ୍ତୁ ଟି-୬୪ ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ, ଗୋଡ ଥିବା ଆଥେଲେଟିଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଡର ଦୈର୍ଘ୍ୟର ପାର୍ଥକ୍ୟ, ଦୁର୍ବଳ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ଗୋଡରେ ଗତିର ଦୁର୍ବଳ ପାସ୍ ପରିସର |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking