36.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, June 19, 2024
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -2023ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ; ଜାଣନ୍ତୁ ନାମକରଣ ପଛର ରହସ୍ୟ

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ; ଜାଣନ୍ତୁ ନାମକରଣ ପଛର ରହସ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ (୨୬ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩) କ’ଣ ପଚରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ମଧ୍ୟ କହିବେ । ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ହେଉଛି ଆମର ଜାତୀୟ ପର୍ବ, ଯାହା ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଜଣାଶୁଣା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ପରିଚିତ କରାଉଛୁ, ଏହା ଏକ ପର୍ବ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମାଣ୍ଡସାଉରର ଡାଏଟ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଅନନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ୨୬ ଜାନୁଆରୀ । ଏକ ଅନନ୍ୟ ନାମ ଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୬୬ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଠିକ୍ ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିଲା । ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଦେଖି ତାଙ୍କର ଦେଶପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷକ ପିତା ତାଙ୍କ ପୁଅର ନାମ ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ, ଏହି ଅସାଧାରଣ ନାମ ହେତୁ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ, ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ଭାବନାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ସେ ନିଜ ନାମ କେବେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନଥିଲେ । ଅନେକ ଥର କଲେକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମ ପଢିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ନାମକୁ ବାରମ୍ବାର ପରିହାସ କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଆନନ୍ଦରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ଆଜି ସେ ପୁରା ଅଫିସରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ, ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ପତାକାକୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି । ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ତାଙ୍କର ୫୭ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ କିପରି ପରିହାସ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ହେତୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମୀ ପିତା ଦେଇଥିବା ନାମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ନାମ ସହିତ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ସହିତ କାମ କରୁଥିବା ସହକର୍ମୀ କାନହୟା ଲାଲ ଭାଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୬ ଜାନୁଆରୀର ଆଚରଣରେ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ଅଟେ, ଯଦିଓ ନାମ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା । ଡାଏଟ୍ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ସେଥିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ସେ ଜାତୀୟ ପର୍ବ ପରେ ନିଜ ପୁଅର ନାମ ରଖିଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking