27.1 C
Bhubaneswar
Monday, August 15, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହେବନି ତାଲିବାନ ସରକାରର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହେବନି ତାଲିବାନ ସରକାରର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କାବୁଲ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପରେ ଦେଶରେ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ତାଲିବାନ ବ୍ୟଗ୍ର ରହିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଜି ଦେଶର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ହେବାର ଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହି ସମାରୋହକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି ବୋଲି ତାଲିବାନର ସାଂସ୍କୃତିକ ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଇନାମୁଲ୍ଲା ସାମଙ୍ଗାନି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର କ୍ୟାବିନେଟର ଅଂଶ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତାଲିବାନର ଏହି ଘଟଣାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ତାରିଖ ଉଲ୍ଲେଖ ନକରି ନିଜ ସେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସାରିତ ସୂଚନାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗୁଜବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ନୂତନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରର ଉଦଘାଟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଋଷ କହିଛି ଯେ ମସ୍କୋ କୌଣସି କ୍ଷମତା ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ। ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ, ତାଲିବାନ କୌଣସି ପ୍ରତିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୋଇ କାବୁଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶରଫ ଘାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ରକ୍ତପାତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ରେ ତାଲିବାନ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଥିବାବେଳେ ପରଦିନ ଏହା ନୂତନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking