24.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 24, 2022
Homeକରୋନାଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ସମୟରେ ଡୋଲୋ କିପରି ପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିଲା

ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ସମୟରେ ଡୋଲୋ କିପରି ପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ କରିଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ COVID-19 ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, Dolo 650 ଔଷଧର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି । ଡୋଲୋ 650 ହେଉଛି ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପେନ କିଲର, ଯାହା ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, 2020 ରେ COVID-19 ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଜ୍ୱର ବିରୋଧୀ ଔଷଧର 3.5 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ବଟିକା ବିକ୍ରି କରିଛି ।

COVID-19 ର ଅନ୍ୟତମ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଜ୍ୱର, ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାରାସିଟାମୋଲ୍ ବଟିକା ସାଧାରଣତ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ଚିକିତ୍ସା ଏହି ଓଭାଲ୍ ଆକୃତିର ଧଳା ବଟିକା ବିକ୍ରିକୁ ତିନିଗୁଣକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି । କୋଭିଡ୍ ର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସହିତ ଭାରତ ମୁକାବିଲା କରୁଥିବା ବେଳେ ଡୋଲୋ 650, ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ଠାରୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ 5.7 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି ଏବଂ ପାରାସିଟାମୋଲ ବଟିକା ଚାର୍ଟରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି, ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରିୟ ସ୍ନାକ୍ସ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଯଦି ସମସ୍ତ 3.5 ବିଲିୟନ ଟାବଲେଟ୍ ଭୂଲମ୍ବ ଭାବରେ ଷ୍ଟାକ୍ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଏଭରେଷ୍ଟ ପର୍ବତର ଉଚ୍ଚତାର ପ୍ରାୟ 6,000 ଗୁଣ କିମ୍ବା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ କୋଠା ବୁର୍ଜ ଖଲିଫାର 63,000 ଗୁଣ ହେବ । ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, 1.5 ସେମି ଲମ୍ବ ପାରାସିଟାମଲ୍ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ ଡୋଲୋ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ପାରାସିଟାମଲ୍ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ କ୍ରୋସିନ୍ ଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ବିକ୍ରି କରିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା IQVIA ର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ 2019 ରେ COVID-19 ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପ୍ରାୟ 75 ମିଲିୟନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଡୋଲୋ ବଟିକା ବିକ୍ରି କରିଥିଲା । ଔଷଧ ର ବାର୍ଷିକ ବିକ୍ରି 94 ମିଲିୟନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ (ପ୍ରତ୍ୟେକ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ 15 ଟି ଟାବଲେଟ୍) କିମ୍ବା 1.4 ବିଲିୟନ ଟାବଲେଟ୍ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ନଭେମ୍ବର 2021 ସୁଦ୍ଧା ଏହା 145 ନିୟୁତ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ (2019 ତୁଳନାରେ ଦୁଇଗୁଣ) କିମ୍ବା 2.2 ବିଲିୟନ ଟାବଲେଟକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ COVID-19 ର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ, ଯାହା ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇଥିଲା, ମେ 2021 ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଭାରତରେ 35 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଉଭୟ ମହାମାରୀ ସମୟରେ 350 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଲୋ ଟାବଲେଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । ଡୋଲୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆଣ୍ଟି-ଜ୍ୱର ଏବଂ ଆନାଲେଜିକ୍ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ ଅଟେ, 2021 ମସିହାରେ ଏହାର କାରବାର 3.1 ବିଲିୟନ ଥିଲା, ଯାହା ଜିଏସକେ କାଲପୋଲଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି, ଯାହାର କାରବାର 3.1 ବିଲିୟନ ରହିଛି। ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ 231 ନିୟୁତ ଟଙ୍କାର ବିକ୍ରି ସହିତ କ୍ରୋସିନ୍ ବର୍ଗର ଷଷ୍ଠ ବୃହତ୍ତମ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଟେ । ଏହି ଅବସରରେ, ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ # Dolo650 ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି ​​।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking