28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 19, 2024
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -2023ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର କିଛି ଅଜଣା ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା

ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର କିଛି ଅଜଣା ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଏ। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଭାରତର ଇତିହାସରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଅଟେ । ଏହା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣୟନକୁ ସ୍ମରଣ କରେ ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦେଶକୁ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ଏହି ଦିନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପଥରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ରେ ଶେଷ ହେବ । ଏହି ବର୍ଷ ଦେଶ ଏହାର ୭୪ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରିବ।

ଏହି ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପାଥରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ସମାରୋହରେ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଦକ୍ଷତା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଯିଏକି ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତର ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି, ଯାହାକି ଭାରତ ରତ୍ନ ପରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ଅଟେ। ୧୯୫୦ ମସିହାରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଏହି ଦିନ ହିଁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ସଭା ଦ୍ୱାରା ନଭେମ୍ବର ୨୬, ୧୯୪୯ ରେ ସମ୍ବିଧାନ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ, ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେଲା । ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ହେଉଛି ଏକ ବିରାଟ ଦଲିଲ ଯାହାକି ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରଣାଳୀ, କ୍ଷମତା, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ, ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନିଜ ସରକାର ବାଛିବା ପାଇଁ ସଶକ୍ତିକରଣର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଯାହା ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking