29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -2023କାହିଁକି ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ରେ ହିଁ ପାଳନ ହୁଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ? କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

କାହିଁକି ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ରେ ହିଁ ପାଳନ ହୁଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ? କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଯାହାକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଦିନ ବିଧାନସଭା ଦେଶକୁ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ଆମର ପୂର୍ବଜମାନେ କାହିଁକି ଏହି ଦିନ ବାଛିଲେ? ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୨୯ ରେ, ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦାସତ୍ୱ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ ‘ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରାଜ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲା।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ଉତ୍ସବର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କାହିଁକି ଆମେ କେବଳ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରୁ । ପ୍ରକୃତରେ, ୨୬ ନଭେମ୍ବର ୧୯୪୯ ରେ, ବିଧାନସଭା ସମ୍ବିଧାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଠିକ୍ ୨ ମାସ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୫୦ ରେ, ଏହା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଦିନଠାରୁ ଭାରତକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦିନ ସମ୍ବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଏହି ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୫୦ ରେ ଦେଶ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସମୟ ବିଷୟରେ କ୍ୱଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତି । ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୫୦ ରେ ୧୦:୧୮ ରେ ଭାରତ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ହେଲା । ଏହାର ଠିକ୍ ୬ ମିନିଟ୍ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦:୨୪ ରେ ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଗି ଉପରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନକୁ ଚାଲିଗଲେ। ପ୍ରଥମେ ସେ ସେନାର ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ଏଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ଦିଆଗଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking