25.5 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -୨୦୨୨ଚଳିତଥର ଏମିତି ପାଳନ ହେବ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ

ଚଳିତଥର ଏମିତି ପାଳନ ହେବ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 73 ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ଅଛି । ଏଥର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ କରୋନା ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -19 ର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଚଳିତ ଥର କଡା କଟକଣା ଭିତରେ ରିପବ୍ଲିକ ଡେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ।

ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଏଜେନ୍ସି ମିଳିତ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଏଥି ସହିତ, ଏଥର ପ୍ୟାରେଡର ମାର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ହେବ ।

ଏଥର ମାର୍ଚ୍ଚ ପାର୍ଟି ରେଡ ଦୁର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ନିକଟ ସି-ହେକସାଗନ ରେ ଶେଷ ହେବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ଅଧୀନରେ ବିଜୟ ଚକ୍ ଏବଂ ରାଜ ପଥ ମଧ୍ୟରେ ପୁନ ନିର୍ମାଣ ଅଂଶ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ 2022 ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦଳ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଛି ।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ ସହିତ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ।
ଏଥର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ରାଜପଥର ପରେଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଙ୍କୁ ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜର, ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପରି କୋଭିଡ -19 କଟକଣା ଙ୍କୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯେତେବେଳେ କି ଆଗନ୍ତୁକଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକ କରାଯିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking