କଣ ପାଇଁ ପାଳନ ହୁଏ ରାମ ନବମୀ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାମ ନବମୀ ହେଉଛି ଏକ ବସନ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଯାହା ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଧର୍ମ ପରମ୍ପରା ପାଇଁ ସେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାଜା ଦଶରଥ ଏବଂ ରାଣୀ କୌଣଲ୍ୟାଙ୍କ ଜନ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ରାମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତରଣ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବ ବସନ୍ତ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରର ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ମାସରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅର୍ଦ୍ଧେକ (ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍) ର ନବମ ଦିନରେ ପଡେ । ଏହା ସାଧାରଣତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ଏପ୍ରିଲର ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ ମାସରେ ଘଟିଥାଏ । ରାମ ନବମୀ ଭାରତରେ ଏକ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ସରକାରୀ ଛୁଟି ।
ଏହି ଦିନଟି ରାମ କଥାର ପୁନରାବୃତ୍ତି, କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁ ପବିତ୍ର ମହାକାବ୍ୟ ରାମାୟଣ ସମେତ ରାମା କାହାଣୀ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ । କେତେକ ବୈଷ୍ଣବ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ଆଉ କେତେକ ନିଜ ଘରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି, ଏବଂ କେତେକ ପୂଜା ଏବଂ ଆରତୀର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସଙ୍ଗୀତ ସହିତ ଭଜନ କିମ୍ବା କୀର୍ତ୍ତନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। କିଛି ଭକ୍ତ ଶିଶୁ ରାମଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ନେଇ ଏହାକୁ ଧୋଇ ଏହାକୁ ପୋଷାକ କରି ପରେ ଏକ କଳଙ୍କରେ ରଖି ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲେ । ଦାନକାରୀ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଭୋଜନ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଏହି ପର୍ବ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ନୈତିକ ପ୍ରତିଫଳନ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସବ ଅଟେ ।