27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ ଟା ସୁଦ୍ଧା ୬୮.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ ଟା ସୁଦ୍ଧା ୬୮.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ରାଜସ୍ଥାନ: ଶନିବାର ରାଜସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୮.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରଙ୍କ ମତଦାନ ହୋଇଛି ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ବାଗିଡୋରା ୭୮.୨୧ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜୟପୁର ୬୯.୨୨ ପ୍ରତିଶତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଜୈସଲମର୍ ୭୬.୫୭, ଗଙ୍ଗାନଗରରେ ୭୨.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋକରନ୍ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସର୍ବାଧିକ ୮୧.୧୨ ପ୍ରତିଶତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଅପରାହ୍ନ ୩ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ୫୫.୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା ।

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୁରୁମିତ ସିଂ କୁନାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କରଣପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ମତଦାନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସମୁଦାୟ ୫୧,୫୦୭ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୮୩ ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କ ସମେତ ୧,୮୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ ମୋଟ ୫,୨୬,୯୦,୧୪୬ ଭୋଟର । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାସୁନ୍ଦର ରାଜେ ଝାଲରାପାଟଣାରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । ଦଳର ସେ ହେଉଛନ୍ତି ହେଭିୱେଟ୍ ନେତା ଯାହାକି ୨୦୦୩ ରୁ ଜିତି ଆସୁଛନ୍ତି । ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଆସନ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ କଂଗ୍ରେସର ବିଶିଷ୍ଟ ନେତା ତଥା ରାଜସ୍ଥାନର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଚିନ ପାଇଲଟ ବିଜେପିର ଅଜିତ ସିଂ ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ୨୦୧୮ ରେ ପାଇଲଟ୍ ୫୪,୧୭୯ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜେପିର ୟୋନୁସ ଖାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୮ରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ ୫୪,୧୭୯ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜେପିର ୟୋନୁସ୍ ଖାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ, ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ ଦୋସ୍ରାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମାଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେପିର ସୁଭାଷ ମେହେରିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ । ମୋଟ ୧,୦୨,୨୯୦ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୬୯,୧୧୪ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ୩୨,୮୭୬ ହୋମଗାର୍ଡ, ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ଏବଂ ଆରଏସି କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୭୦୦ଟି ସିଏପିଏଫ୍ କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ରେ କଂଗ୍ରେସ ୯୯ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ୭୩ ଜିତିଛି । ବିଏସ୍‌ପି ବିଧାୟକ ତଥା ସ୍ୱାଧୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଗେହଲେଟ୍ ସିଏମ୍ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking