ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ ବାଣ ବିକ୍ରି ଏବଂ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା ଏନଜିଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ (NGT) ସୋମବାର ଦିନ ନଭେମ୍ବର 9 ରୁ ନଭେମ୍ବର 30 ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳରେ ଫାୟାର ଫ୍ରାକର ବିକ୍ରୟ ତଥା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଏନଜିଟି ଆଦେଶ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସହର ଏବଂ ସହରରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ନିକୃଷ୍ଟ ଧରଣର ଅଛି । NGT ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ସହର କିମ୍ବା ସହରରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା “ମଧ୍ୟମ” କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍, କେବଳ ଝୁର ଝୁରି ବାଣ ବିକ୍ରି ହେବ ଏବଂ ଦୀପାବଳି, ଛତ୍, ନୂତନ ବର୍ଷ ଭଳି ପର୍ବ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯେହେତୁ ପାର୍ବଣର ଋତୁ ଚାଲିଛି, ବାଣ ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି / ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ରହିଛି। ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ବୈଠକ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜଧାନୀର ଦରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ କରୋନା ଭାଇରସର ବୃଦ୍ଧିରେ ସିଧାସଳଖ ଆନୁପାତିକ ଥିବାରୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବ । ଫଳରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବାଣ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here