26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeରିଲିଜିଅନଭାରତ ମାତାର ଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ

ଭାରତ ମାତାର ଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ

ଭାରତ ମାତାର ଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ । ଜଣେ ବିପ୍ଲବୀ ଓ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ନେତା ଭାବେ ସାରା ଭାରତବାସୀଙ୍କ ହୃଦୟରେ ସେ ବିଦ୍ୟମାନ । ଦେଶ ପରାଧିନ ଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଆହ୍ବାନରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଗୋରା ସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲା । ମାତୃଭୂମି ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବଳିଦାନ ସର୍ବଦା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ ଏହି ମହାନ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଜି ବି ରହସ୍ୟମୟ ହୋଇ ରହିଛି । ତାଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ମୃତ୍ୟୁ ଉପରୁ ପରଦା ଉଠେଇବା ପାଇଁ ଆମ ଗହଣରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ ଧର ।

ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଅନୁଜ ଧରଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ନେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସତ୍ୟ ଭଞ୍ଜ । ସତ୍ୟ ଭଞ୍ଜ ବାବା ରାମ ଦେବଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହରିଦ୍ଵାର ଠାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜଙ୍କୁ ଭେଟି ଥିଲେ । ଏଠାରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସତ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଉପସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁଜ ଧର ଦିର୍ଘ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି ନେତାଜୀଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡ଼ିତ ସତ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିଜ୍ଞାବଦ୍ଧ ହୋଇ ଆଗେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ନେତାଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନୁଜ ଧର ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ସର୍ମପିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବିକା ତ୍ୟାଗ କରିବା ସହ ନିଜ ପରିବାର ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଗ୍ରାମୀ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଲୋକେ ଯାହା ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ।

ସତ୍ୟ:ନେତାଜୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନରେ ଏହି ଉତ୍କଣ୍ଠା କିପରି ଜନ୍ମ ନେଲେ ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଏକ ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ନେତାଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ମନ ଭିତରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ରହସ୍ୟ ପଛର ସତ ଖୋଜିବାକୁ ନେଇ ଏକ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେ ଆଉ ଅଟକି ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସତ୍ୟର ସନ୍ଧାନରେ ସେ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଆଗରେ ଏକ କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ।

ସତ୍ୟ: ତାଙ୍କର ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ସେ କେଉଁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ?
ସେ କହିଛନ୍ତି ର୍ଦିଘ ଦିନରନନନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସେ ୩ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ୨୦୦୫ରେ ସେ ନିଜ ବହି “Back from Dead”ରେ ଏହି ୩ଟି ରହସ୍ୟମୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ, ୧୯୪୫ରେ ଉଡାଜାହାଜ ର୍ଦୁଘଟଣାରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ, ଋଷରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଓ ଫୈଜାବାଦର ଭଗୱନ ବାବାଙ୍କ ବେଶରେ ଲୁଚି ରହିଥିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ । ଏହି ୩ଟି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମଧ୍ୟରୁ ଦେଶବାସୀ ଉଡାଜାହାଜ ର୍ଦୁଘଟଣାରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ନେଇ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ତିନି ତୁଣ୍ଡରେ ଛେଳି କୁକୁର’ ଭଳି କିଛି ଲୋକଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଉଡାଜାହାଜ ର୍ଦୁଘଟଣାରେ ଘଟିଛି ବୋଲି ସେ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ବାସ କରିଥିଲେ । ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନକରି ଏହି ଉପର ଠାଉରିଆ କଥା ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି କାହାଣୀଟି ଚିତ୍ରଣ କରି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ ।

କାରଣ ଏହି ର୍ଦୁଘଟଣାରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ଯାହା ବି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି ତାହା ବିଶ୍ବାସନୀୟ ନୁହେଁ । ୨ୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏହା କହୁଛି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କୁ ଋଷରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି ସେଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ନେତାଜୀ ଋଷରେ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ । କିଛି ଲୋକ ଋଷରେ ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ କିଛି କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ଚିତ୍ରଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ ଧର କହିଛନ୍ତି । ୩ୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ (Eye witness ), କାଗଜ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (Documentary evidence)ଓ Forensic evidenceର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି । ଆମ ଦେଶର ଆଇନ କାନୁନ୍ ରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନେ ନେତାଜୀଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲେ । ଏବଂ ସେ ନିଜର ପରିଚୟ ଗୁପ୍ତ ରଖି ଭଗୱନ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କ ଗହଣରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ।

ସତ୍ୟ: ଭଗୱନ କିଏ ?
ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ ବ୍ଲିଶେଷଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୫୮ରେ ଭଗୱନ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଭଗୱନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ଗୁମନାମୀ ବାବା ଭାବେ ଜାଣନ୍ତି । ଭଗୱନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ହିଁ ତାଙ୍କ ନାମ ଗୁମନାମୀ ବାବା ରଖିଥିଲେ । ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ଯେ ୧୯୫୦-୫୨ଭିତରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନେପାଳ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଏକ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଚେହେରା କାହାକୁ ଦେଖଉ ନଥିଲେ କି କାହା ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁନଥିଲେ । ଜରୁରୀ ପଡ଼ିଲେ ସେ କିଛି ଲେଖା ଏକ ଚିଟ୍ ଦ୍ଵାରା ଲେଖି ଜଣଉ ଥିଲେ ଓ ପୁଣି ସେଇ ଚିଠିଟି ଫେରାଇ ଆଣୁଥିଲେ ।ଏପରିକି ଲୋକେ କୁହନ୍ତି ରାତିରେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭଳି ବଡ଼ ବଡ଼ ନେତା ମଧ୍ୟ ଆସୁଥିଲେ । କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ କହିବାର ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥିଲେ ।ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା କି ତାଙ୍କୁ ଏଠାରେ କେହି ଚିହିଁ ଗଲେଣି ସେ ତୁରନ୍ତ ସେ ସ୍ଥାନ ତ୍ୟାଗ କରୁଥିଲେ । ଏହିପରି ଭାବେ ସେ ଫୈଜାବାଦ ରେ ରହିବା ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ମାନପୁରୀ, ରିଜୋର, ନିମିସରନ, ଅଯୋଧ୍ୟା ଭଳି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରହି ଆସିଥିଲେ ।

ସତ୍ୟ: କ’ଣ ଏହା ସତ୍ୟ କି ନେତାଜୀ ପୁରୀ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ?
ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ପୁରୀ ଯିବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ନେତାଜୀ ରୋକ୍ ଠୋକ୍ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଯିବେ । ତେଣୁ ସେ ପୁରୀ ଯିବାକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ । ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୀର ଯିଏ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ସେ କିଛି ଦିନ ତଳେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଭଗୱନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକାର ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଭଗୱନ ନିଜର ପ୍ରକୃତ ପରିଚୟ ବା ସେ ନେତାଜୀ ବୋଲି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ।ଏହି କଥା କିଛି ଦିନ ତଳେ ନିଜେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁଜ ଧର କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking