28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Home2024 ବଜେଟ୍ ଆଶାବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଠାରୁ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର କଣ ଆଶା କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଠାରୁ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର କଣ ଆଶା କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଷଷ୍ଠ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୪ ରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ (ଏଫ୍ ୱାଇ) ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ୯୧ ଟି ବଜେଟର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଛି, ଯାହା ୭୩ ଟି ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍, ୧୪ ଟି ଭୋଟ୍-ଅନ୍-ଆକାଉଣ୍ଟ୍ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟ୍ ଏବଂ ୪ ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ୍ କିମ୍ବା ମିନି-ବଜେଟ୍ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଦେଶର ୧୫ ତମ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ହେବ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫ ର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି, ମୁଁ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଆଶା ରଖିଛି ଯାହା ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ମହତ୍ୱ କୁ ଦର୍ଶାଉଛି।ସ୍ଵଚ୍ଛତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଯାହା କେବଳ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବୈଷୟିକ ସଂସ୍ଥାକୁ ଲାଭ ଦିଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ନବସୃଜନ ଏବଂ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସମାନ ଟିକସ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ, ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ ତଥା ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ, ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଦୃଢ କରିବ। ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ଆର୍ଥିକ ଢାଞ୍ଚା ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରଖିଛି। ଏକ ସୁ-ସନ୍ତୁଳିତ ବଜେଟ୍ କେବଳ ନବସୃଜନକୁ ବଢାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ଟ୍ରେଡ୍ ବାଇନାରୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଯୁବରାଜ ସିଡହାଇଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking