36.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, June 19, 2024
Homeସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଜାଣନ୍ତୁ ଦିନ ସାରା କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ

ଜାଣନ୍ତୁ ଦିନ ସାରା କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଶରୀରକୁ ବହୁ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, କାରଣ ଆମ ଶରୀରରେ ୭୫ % ଜଳରେ ପରିପୂର୍ଣ ଏବଂ ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ । ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା, ପେଟର ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା, ଶରୀରର ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଟିସୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ବିଶେଷକରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହେତୁ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ସବୁ ଅନ୍ଧାର ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଶକ୍ତି କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଶରୀରରେ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ନଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିନସାରା ଶରୀରର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।
ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସାଧାରଣତ ନିଜ ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକତାର ଚାର୍ଟକୁ ଦେଖି ଦିନରେ କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ଆକଳନ କରିପାରିବ । ଜଣେ ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଭାରତୀୟ ଡାଏଟେଟିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନର ସଦସ୍ୟ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାର୍ଟ ଉପରେ କେହି ନିର୍ଭର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦୈନଦିନ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକତା ଶରୀରର ଓଜନ, ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ , ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଏହିପରି ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ କରିଥାଉ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଫଳ, ପନିପରିବା, ଡାଲି ଏବଂ ଚାଉଳ ପରି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ଯୋଗାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ କେହି ଶୋଷିଲା ଅନୁଭବ କରେ, ପାନୀୟ ଜଳ ରଖିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଶରୀରର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଅନେକ ଲୋକ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଯାହା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ୱାଟର ଇଂଟକ୍ସିକେସନର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ର ସନ୍ତୁଳନ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବାଥରୁମକୁ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking