26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ରୋକ୍‌ ଲାଗିଛି। କିଛି ପଡ଼ୋଶୀ ଓ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଦେଶ ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁମତିରେ ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇପାରିବ।

ଦେଶର ସାମଗ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ଏବଂ ପଡୋଶୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପଡୋଶୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଆବଶ୍ୟକତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ଗହମ ବଜାରରେ ହଠାତ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଗହମ ଯୋଗାଣରେ ଅସମର୍ଥ ହୁଏ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଅନେକ ଗହମର ବିଶ୍ୱ ମୂଲ୍ୟରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଫଳସ୍ୱରୂପ ଭାରତ, ପଡୋଶୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ବିପଦରେ ରହିଛି। ଋଷ୍‌ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ଗହମର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରୁ ଏହାର ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ଗହମ ଏବଂ ମଇଦା ମୂଲ୍ୟରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

ଗହମ କ୍ରୟ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପାଇଁ ୨,୦୧୫ ଟଙ୍କା । ଦେଶରେ ଗହମ ଏବଂ ମଇଦାର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୭.୭୭% ରୁ ଏପ୍ରିଲରେ ୯.୫୯% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।  ଖୋଲା ବଜାରରେ ଗହମର ମୂଲ୍ୟ ଏମଏସପି ତୁଳନାରେ ବହୁ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗହମର ସରକାରୀ କ୍ରୟ ପ୍ରାୟ ୫୫% ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking