20.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, February 27, 2024
Homeଗୋଆ ରାଜନୀତିଗୋଟିଏ ପର୍ଯାୟରେ ଗୋଆରେ ହେବ ମତଦାନ

ଗୋଟିଏ ପର୍ଯାୟରେ ଗୋଆରେ ହେବ ମତଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଗୋଆର ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଗୋଆରେ 40 ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ 14 ରେ ଗୋଆ ମତଦାନକୁ ଯିବ। ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯିବ ।
ଗୋଆରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 4 ଫେବୃଆରୀ 2022 ରେ ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ 21 ଟି ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥର ଗୋଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ।
ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ମୋଟ 690 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରୋନା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହେବ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​18.3 କୋଟି ଭୋଟର ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking