26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeମଣିପୁର ରାଜନୀତିମଣିପୁରରେ ୬୦ ସିଟ ପାଇଁ ଏହିଦିନ ହେବ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ

ମଣିପୁରରେ ୬୦ ସିଟ ପାଇଁ ଏହିଦିନ ହେବ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ

ମଣିପୁର : କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମଣିପୁରର 60 ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହେବ । ମଣିପୁରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଫେବୃଆରୀ 27 ରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାର୍ଚ୍ଚ 3 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ମଡେଲ ଆଚରଣ ବିଧି ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ମଣିପୁର ବିଧାନସଭାରେ 60 ଟି ଆସନ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ବିଜେପି ସରକାର ଅଛି ।

ମଣିପୁରରେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା

60 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ମଣିପୁର ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 19 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ରେ ଶେଷ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ । 2017 ମଣିପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି NPP ଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସରକାର ଗଠନ କଲା ଏବଂ କିଛି ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଏନ ବିରେନ୍ଦର ସିଂ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ବିଜେପି ସରକାର ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ଷମତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ଏକ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ରହିଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, 2022 ମସିହାରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ଜିତିବା ପାଇଁ 40 ଟି ସିଟ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

2017 ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଣିପୁରରେ ବିଜେପି ମାତ୍ର 21 ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ 60 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିକୁ ଅନ୍ୟ ଦଳର ସମର୍ଥନ ଲୋଡିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ଜିତିଥିବା କଂଗ୍ରେସକୁ 28 ଟି ଆସନ ଜିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଶକ୍ତିରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ମଣିପୁରର ଶକ୍ତି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଦଖଲ କରିଆସୁଛି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ଅମିତ ଶାହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିପୁରରେ ହିଂସା 5 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ନ ଥିଲେ ବିକାଶ ଅସମ୍ଭବ। ଏଥି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାର ହେତୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀ ତଥା ଅସୁରକ୍ଷିତତାର ନିଆଁ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking