ଧାନ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ

ନବରଙ୍ଗପୁର: ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପାପାଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ, ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝାଡ କୁସୁମି ଗ୍ରାମରେ, କାଜ୍ରିଗୋଚ୍ ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ହଠାତ୍ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଥ୍ରେସିଂ ମେସିନ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକଠାରୁ ପ୍ରାୟ ସାତ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ତୁମର୍ଲା ଗାଁର ସାମ୍ୟ ରଂଜନ ସାହୁ ଝାଡକୁସୁମି ରାସ୍ତାର କଜରିଗୋଚ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା 4 ଏକର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରୁଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ଫସଲ ଅମଳ କରି ନିଜ ଚାଷ ଜମିରେ ଗଚ୍ଛିତ କଲେ। ଚାଉଳ ଅମଳ ପାଇଁ ଆଜି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ଖଳା ଯନ୍ତ୍ର ଲଗାଯାଇଥିଲା। 15 ରୁ 20 ବ୍ୟାଗ ଚାଉଳ ଅମଳ କରିବା ପରେ ହଠାତ୍ 4 ଟା ସମୟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ସାଇଲେନ୍ସରରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରି ଧାନ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲାଗିଗଲା। ନିଆଁକୁ ଦେଖି ସେଠାରେ କାମ କରୁଥିବା କୁଲି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ, ଚାଉଳ ଗଦା ଉପରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଖଳା ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏତେ ଜର୍ ଥିଲାଯେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାକୁ ସାହସ କରିନଥିଲେ। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ସମ୍ୟ ରଂଜନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ଚାରି ଏକର ଧାନ ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଯେହେତୁ ମୁଁ ଜଣେ କୃଷକ, ମୋ ପରିବାର ଏବଂ ମୁଁ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଅତିଷ୍ଠ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବାରେ ସରକାର ମୋତେ କିଛି ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ତୁମର୍ଲା ଗାଁର ନରସିଂହ ସାହୁଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ଖଳା ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ନରସିଂହ ସାହୁ ଭଡ଼ା ପାଇଁ ଚାଉଳ ଅମଳ କରିବାକୁ ସୋମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ଏକ ଖଳା ଯନ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଟ୍ରାକ୍ଟରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଖଳା ଯନ୍ତ୍ରର କିଛି ଅଂଶ ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଚାଉଳ ଅମଳକାରୀ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଡ଼୍ରାଇଭର ଅଳ୍ପକେ ଭର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ଵ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆକଳନ କରି କ୍ଷେତି ପୂରଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣ ରେ ଦାବି ହୋଉଛି।।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here