29.4 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 17, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶୟୁରୋପରେ ଡିଜେଲ ସଙ୍କଟ

ୟୁରୋପରେ ଡିଜେଲ ସଙ୍କଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡିଜେଲ ପାଇଁ ୟୁରୋପ ଭାରତ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେଉଛି। ୟୁରୋପ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କିଣିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା | ଆଉ ଏହି କାରଣରୁ ୟୁରୋପରେ ଏବେ ଡିଜେଲର ଅଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ତେଣୁ ୟୁରୋପ ଏହାର ଘରୋଇ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି। ଭାରତରୁ ୟୁରୋପକୁ ଡିଜେଲ ରପ୍ତାନି ଦିନକୁ ୩ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ତେବେ ରୁଷର ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରେତା ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ଅନ୍ୟତମ | ୟୁରୋପ ଭାରତରୁ ଡିଜେଲ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଏହିପରି, ଭାବେ ରୁଷର ଡିଜେଲ ଭାରତ ମାଧ୍ୟମରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚୁଛି। ତେବେ ରୁଷର ଡିଜେଲ ୟୁରୋପରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ବୋଲି ଖୋଲାଖୋଲି ଦାବି କରିବାକୁ କେହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। କାରଣ, ଭାରତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କିଣୁଛି |ଏହା ପରେ ଭାରତରେ ଥିବା ବିଶୋଧନାଗାରରେ ଏଥିରୁ ଡିଜେଲ ନିଷ୍କାସିତ କରାଯାଏ |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ନୟାରା ଏନର୍ଜି ଲିମିଟେଡ୍ ଗତ ବର୍ଷ ରୁଷରୁ ମୋଟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଏହି କମ୍ପାନୀ ୟୁରୋପକୁ ଡିଜେଲ ପଠାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପକୁ ଡିଜେଲ ପଠାଉଛି | ରିଲାଏନ୍ସ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ରୁଷରୁ ମଧ୍ୟ କ୍ରୟ କରେ | ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ତୈଳ କାରବାର ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ରୁଷର ଡିଜେଲ ୟୁରୋପର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ଥିଲା। ୟୁରୋପରେ ଅଧିକାଂଶ ଡିଜେଲ ରୁଷରୁ ଆସୁଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ, ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ୟୁରୋପରେ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ର ଡିଜେଲ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ୟୁରୋପ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ଡିଜେଲ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଥିଲା। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବରୁ ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପକୁ ତେଲ ଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking