25.1 C
Bhubaneswar
Friday, February 23, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶହମାସର ଚେତାବନୀ ପରେ ବି ଗାଜାରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି, ରକେଟ ମାଡ କଲା ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା

ହମାସର ଚେତାବନୀ ପରେ ବି ଗାଜାରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି, ରକେଟ ମାଡ କଲା ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା

ଜେରୁଜେଲମ: ହମାସର ଚେତାବନୀ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ସୋମବାର ଦକ୍ଷିଣ ଗାଜାର ମୁଖ୍ୟ ସହର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖିଛି । ପ୍ରକୃତରେ, ହମାସ କହିଥିଲା ଯେ ଯଦି କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାର ଦାବି ପୂରଣ ନହୁଏ ତେବେ କୌଣସି ଇସ୍ରାଏଲ ବନ୍ଧକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜୀବନ୍ତ ଫେରିବେ ନାହିଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହମାସ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୪୦ ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ଗାଜା ନେଇଯାଇଥିଲେ । ସାମରିକ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ହମାସର ଆକ୍ରମଣକୁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି । ଇସ୍ରାଏଲର କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଇସଲାମିକ ଜିହାଦ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଘର ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଇସ୍ରାଏଲ ସୈନିକମାନେ ଏକ ଟନେଲ ଖୋଜୁଥିଲେ । ରବିବାର ହମାସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ବିନା ବିନିମୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ଚେତାବନୀ ସତ୍ତ୍ୱେ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ସୋମବାର ଗାଜାକୁ ରକେଟ ଫିଙ୍ଗିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ କହିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୩୭ ଜଣ ବନ୍ଧକ ହମାସଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, କର୍ମୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦୦ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟ ଇସ୍ରାଏଲ ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଗାଜାର ୨.୪ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧.୯ ନିୟୁତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା ଶିଶୁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking