30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 3, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ଉପରେ ଝିଅଙ୍କ କେତେ ଅଧିକାର, ପଢନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି

ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ଉପରେ ଝିଅଙ୍କ କେତେ ଅଧିକାର, ପଢନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ପୁରୁଷ ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ବିନା ଇଚ୍ଛାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଝିଅମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ଅଧିକାର ପାଇବେ । ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭାଜନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁଣ । କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ପରି ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହିପରି ଝିଅମାନେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ମୃତ ପିତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କର ହିନ୍ଦୁ ଅଧୀନରେ ଥିବା ହିନ୍ଦୁ ମହିଳା ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ଉପରେ ଏହି ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା ଉତ୍ତରାଧିକାର ନିୟମ ।’ଯଦି ଜଣେ ପୁରୁଷ ହିନ୍ଦୁ ମରିବା ଅନ୍ତତଃସ୍ଥଳର ସମ୍ପତ୍ତି (ବିନା ଇଚ୍ଛାରେ) ଏକ ସ୍ୱ-ଅର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ଏକ କପର୍ସେନାରୀ ବିଭାଜନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଏକ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପତ୍ତି, ସମାନତା ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତାର ହେବ ଏବଂ ବଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ, ଏବଂ ଏହିପରି ପୁରୁଷ ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ଏକ ଝିଅ ହେବ ।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ (ଯେପରିକି ମୃତ ପିତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ପୁଅ / ଝିଅ), ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ହକ୍‌ଦାର୍‌, ‘ଏକ ବେଞ୍ଚ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ଅବଦୁଲ୍ ନାଜିର ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ମୁରାରୀ ଏକ ୫୧ ପୃଷ୍ଠାର ବିଚାରରେ କହିଛନ୍ତି । ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ କିମ୍ବା ଏପରି ସମ୍ପତ୍ତି ଝିଅ ଉପରେ ରହିବ କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ‘ବଞ୍ଚିଥିବା ପିତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପୁଅ’। ‘ଜଣେ ବିଧବା କିମ୍ବା ଝିଅର ସ୍ୱୟଂ ପ୍ରାପ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ଉତ୍ତରାଧିକାରର ଅଧିକାର, ଏକ କପର୍ସେନାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିର ବିଭାଜନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଅଂଶ। କେବଳ ପୁରୁଣା ପାରମ୍ପାରିକ ହିନ୍ଦୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ନ୍ୟାୟିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ପୁରୁଷ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଭଲ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଘୋଷଣାନାମା …, ‘ରାୟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ହିନ୍ଦୁ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଛାଡି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା କିମ୍ବା ମାତାଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବ। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀମାନେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ, ତାହା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବ। ‘ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୧୫ (୨) ପ୍ରଣୟନ କରିବାରେ ବିଧାନସଭାର ମୌଳିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା। ମହିଳା ହିନ୍ଦୁ ମୃତ୍ୟୁହୀନ ଏବଂ ଅନ୍ତଃସତ୍ୱା ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଫେରିଯାଆନ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଝିଅମାନଙ୍କର ବିଭାଜନ ମକଦ୍ଦମାକୁ ଖାରଜ କରି ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି, ‘… ଯେହେତୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଏକ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱୟଂ ଅର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଅଟେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅନ୍ତତଃସ୍ଥଳୀରେ ମିଳିତ ସ୍ଥିତି, ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ବଞ୍ଚିଥିବା ଝିଅ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଦ୍ୱାରା ସମାନ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବେ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking