23.1 C
Bhubaneswar
Sunday, January 23, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଫେସବୁକ୍, ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି

ଫେସବୁକ୍, ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସଂସ୍ଥା CAIT ରବିବାର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସରକାର ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ କୁ ଏହାର ନୂତନ ପ୍ରାଇଭେସି ପଲିସି ଲାଗୁ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।  କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (CAIT) ଦାବି କରିଛି ଯେ ନୂତନ ପ୍ରାଇଭେସି ପଲିସି ମାଧ୍ୟମରେ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ, ଦେୟ କାରବାର, ସମ୍ପର୍କ, ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଏହା ଦ୍ୱାରା ହାସଲ ହେବ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ଦ୍ୱାରା ଯେ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ । ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗରେ CAIT ଦାବି କରିଛି ଯେ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ନୂତନ ନୀତି ଲାଗୁ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । CAIT କହିଛି ଯେ ଫେସବୁକରେ ଭାରତରେ 200 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା କେବଳ ଅର୍ଥନୀତି ନୁହେଁ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ତେବେ, PTI କୁ ଏକ ଇମେଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରାଇଭେସି ପଲିସି ଅଦ୍ୟତନ କରିଛୁ ଯାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଆମର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଷ୍ଟିଂ ସେବା ପାଇବାକୁ ବାଛି ପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ । ଯଦିଓ ଅବଶ୍ୟ ଏହା ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ରେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ମେସେଜ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି।” ମୁଖପାତ୍ର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଏହି ଅପଡେଟ୍ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ରେ ଡାଟା ବାଣ୍ଟିବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଯେଉଁଠାରେ ବି ଲୋକମାନେ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ପରିବାର ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି ତାହା ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ ।

ଲୋକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଆମେ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍  ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛୁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ନୀତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ସମୟ ଅଛି ବୋଲି ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ଫେସବୁକକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ଇମେଲ କୌଣସି  ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନାହିଁ ।

CAIT ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ପ୍ରବୀଣ ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ୱାଟସ  ଆପ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ମୌଳିକତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ତେଣୁ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking