27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨: ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏଫଡ଼ି ଲିମିଟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା !

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨: ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏଫଡ଼ି ଲିମିଟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 2021 ବଜେଟରେ ସରକାର ଦୁଇଟି ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର ଘରୋଇକରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । 2022 ବଜେଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି । ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବଜେଟରେ ସରକାର ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏଫଡିଆଇର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସୀମା ମାତ୍ର 20 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଫେବୃଆରୀ 1 ରେ ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ସୀମା 74 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ ।

ଏଫଡିଆଇର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କମ୍ପାନୀ ଅଧିନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ FDI ର ଏହି ସୀମା କେବଳ ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯାହା ଘରୋଇକରଣ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ 12 ଟି ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା 20 ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସୀମା 74 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏଫଡିଆଇ ସହ ଜଡିତ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ।
ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଫଡିଆଇର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ (ଡିଏଫଏସ୍), ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ (DEA) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ପ୍ରସ୍ତାବଟି ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଯାହା ବଜେଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରିବ ।
ଘରୋଇକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଆଗରେ

ଏଫଡିଆଇ ସୀମା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କାରଣ ଗତ ବଜେଟରେ ଦୁଇଟି ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ବିଦେଶୀ ସୀମା ବଡ଼ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସୀମାକୁ 74 ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଇ ବଡ ନିବେଶକମାନେ ଆକର୍ଷିତ ହେବେ ଏବଂ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବେ । ଯଦିଓ କେଉଁ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣ ହେବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନାମ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking