ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇନାହିଁ ​​ଏଲଜେପି

BIHAR ELECTION

ବିହାର : ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭୧ଟି ଆସନରେ ଏଲଜେପି ଏବଂ ଆରଏଲଏସପି ୪୨ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ। ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସଂକେତ ଯେ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏଲଜେପି ତାଲିକାର ବିଶେଷ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ବିଜେପି ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ଆରଜେଡି ଏବଂ ଜେଡିୟୁକୁ ଆରଏଲଏସପି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ଏହା RJD ଏବଂ JDU ବିରୋଧରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫିଲ୍ଡ କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୨୬ ଟି ସିଟ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଔଊ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି ଏବଂ ଔଊଟ ର ୨୧ ଟି ସିଟ୍ ଅଛି । ଏଥି ସହିତ ବିଜେପିରେ ୧୯ ଟି ଆସନ, ହାମ ଦୁଇଟି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ପୁରୁଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୮ ଟି ଆସନ ପାଇଛନ୍ତି।

ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନରେ ଉଚ୍ଚ ଜାତି ପାଇଁ ଏଲଜେପି ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ୪୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଜଣ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର, ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଛନ୍ତି। ଦଳ ଏହାର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଶେଖପୁରାର ଇମାମ ଗଜଲି, ଡୁମ୍ରାଓରୁ ଅଖିଳେଶ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ବେଲହାରର କୁମାରୀ ଅରଖାନା ଅଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଳର ବହୁ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ଟିକେଟ୍

LJP ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଛି । ୪୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି । ଦଶ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ୧୩ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ପଛୁଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଟେ । ଏକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଲା ।

ବିଜେପିର ୬ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ ଟିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି
ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଜେପି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କୁ ଏଲଜେପି ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦିନାର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ସାସରାମରୁ ରମେଶ୍ୱର ଚୌରାସିଆ , ପାଲିଗଞ୍ଜର ଉଷା ବିଦାର୍ଥୀ, ଝାହାଜରୁ ଡକ୍ଟର ରବିନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ଜାହାନବାଦରୁ ଇନ୍ଦୁ କାଶ୍ୟପ ଏବଂ ଘୋସିର ରାକେଶ କୁମାର ସିଂ ଅଛନ୍ତି। ଜେଡିୟୁ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭଗବାନ ସିଂ କୁଶୱାଙ୍କୁ ଜଗଦୀଶପୁରରୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି।

LJP ଫିଲ୍ଡ ପ୍ରାର୍ଥୀ :

JDU ବିରୋଧରେ: ୩୫
ଆମ ବିରୁଦ୍ଧରେ: ୦୬
VIP ବିରୋଧରେ: ୦୧

ଆରଏଲଏସପି RJD ବିରୋଧରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫିଲ୍ଡ କରିଥିଲା ​​

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିବା 71 ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଆରଏଲଏସପି ଗୁରୁବାର 42 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଫ୍ରଣ୍ଟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଆରଏଲଏସପି ଆରଜେଡି ବିରୋଧରେ 26 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏହା ପରେ ଜେଡିୟୁ ବିରୋଧରେ 21 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି।

କୁଶୱା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର 16 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ଏହାର ମୂଳ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଛୁଆ-ଅତ୍ୟଧିକ ପଛୁଆକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛି। ଅର୍ଦ୍ଧେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ସମାଜର। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ କେବଳ 16 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି କୁଶୱା, ଦୁଇଜଣ କୁର୍ମି ଏବଂ ଜଣେ ଧନୁକ | ରାଜପୁତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପାଞ୍ଚ ଜଣ, ଚନ୍ଦ୍ରଭାନ୍ସିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଜଣ, ପାସୱାନ ଏବଂ ଭୁମିହାରର ଦୁଇଜଣ, ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ଯାଦବଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଦଳ ସାତଟି ସଂରକ୍ଷିତ ଆସନରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here