28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeନିର୍ବାଚନ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଇତିହାସବଡ ନିର୍ବାଚନୀ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସେମିଫାଇନାଲ ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ-୨୦୨୩

ବଡ ନିର୍ବାଚନୀ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସେମିଫାଇନାଲ ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ-୨୦୨୩

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ବଡ ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏକ ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଚାଲିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନୂତନ ଗୃହଗୁଡିକ ସେଠାରେ ଅଛି । ୨୨୪ ଟି ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମତଦାନକୁ ଯାଉଛି। ମିଜୋରାମ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଯାହା ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଛତିଶଗଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସହିତ ଏକାଠି ହୋଇପାରେ ଯେଉଁଠାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୪ ରେ ଗୃହଗୁଡିକ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସବୁବେଳେ ଥାଏ ।

ନିର୍ମାଣ ବର୍ଷ
୨୦୨୩ ମଧ୍ୟଭାଗ ପୂର୍ବରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ୨୦୨୩ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମିଫାଇନାଲ ବର୍ଷ ଅଟେ। ଗତ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ସାତୋଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ କିଛି ରାଜନୈତିକ ଧାରା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି। ବିହାର ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ୨୦୨୪ ର ଫାଇନାଲ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଦୃଢ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକ ନାଟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ ।

ସୁଦୂର ଭୋଟିଂ ବାସ୍ତବ ହୁଏ
ରିମୋଟ୍ ଭୋଟ୍ ପାଇଲଟ୍ ହେବାର ନିର୍ଭୀକ ଘୋଷଣା ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବାହାରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରବାସୀ ଭୋଟର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିବେ। ଘରୋଇ ପ୍ରବାସୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଗଠନ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଶେଷରେ ଭୋଟ୍ ନ ଦିଅନ୍ତି । ମ୍ୟୁଟି-ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ରିମୋଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଆରଭିଏମ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେବୁଲରେ ଅଛି । ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣ କାରଣ ପାଇଁ ନିଜ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି ।

ଆଦିବାସୀ ଭୋଟର
ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମତଦାନରେ ଥିବା ୧୮୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩୪ ଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ। ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଏସଟି ପାଇଁ ଆଉ ୧୫୨ ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି ଏବଂ ଲୋକସଭା ସହିତ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଆସେମ୍ବଲିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟା ସଂରକ୍ଷିତ ଅଛି ଯାହା ନିଜେ ଏସଟି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪୭ ଟି ମୂଲ୍ୟବାନ ସିଟ୍ ରହିଛି। ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମର୍ଥନ ପାଇବାକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ପ୍ରୟାସ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮.୫% କରନ୍ତି; ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜୁରାଟର ଆଦିବାସୀ ବେଲ୍ଟ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking