28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ 2024ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ କେବେ ଓ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ?

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ କେବେ ଓ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୯୦୮ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ରେ, ପ୍ରାୟ ୧୫,୦୦୦ ମହିଳା ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟିରେ ପଦଯାତ୍ରା କରି ଚାକିରିରେ କମ୍ ଘଣ୍ଟା, ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଦରମା ଏବଂ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାରକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ୧୯୦୮ ମସିହାର ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ, ଆମେରିକାର ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଫେବୃଆରୀ ୨୮ କୁ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କଲା । ଏହା ପରେ ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ରବିବାରରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା ।
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହିଳା ଦିବସ କିପରି ପାଳନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ?
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ କ୍ଲାରା ଜେଟକିନ୍ ପ୍ରଥମେ ଭାବିଥିଲେ। ୧୯୧୦ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ କ୍ଲାରା ଜେଟକିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ୱ ୧୭ ଟି ଦେଶର ୧୦୦ ଜଣ ମହିଳା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୧୦ ମସିହାରେ ସମାଜବାଦୀ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋପେନହାଙ୍ଗେନ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମହିଳା ଦିବସକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ପାଇବା, କାରଣ ସେହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ନଥିଲା ।
୧୯୧୧ ମସିହାରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୧୭ ମସିହାରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଏହି ଦିନକୁ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଗଲା । ଯାହା ପରେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଉଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking