26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଜୟନ୍ତୀଦେଶ ଏବଂ ସମାଜକୁ ନୂଆ ଦିଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ବିବେକାନନ୍ଦ

ଦେଶ ଏବଂ ସମାଜକୁ ନୂଆ ଦିଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ବିବେକାନନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାନୁଆରୀ ୧୨ ତାରିଖରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଙ୍କ ୧୫୭ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ କରାଯାଉଛି । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ବିଚାର ଦେଶ ପାଇଁ ଏଥିପାଇଁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ, କାରଣ ସେ ଦେଶ ଏବଂ ସମାଜକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଏବଂ ଅଗ୍ରସର କରିବାକୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣାସ୍ରୋତ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ରହିଥିଲା ।

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୬୩ରେ କୋଲକତାରେ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ନାମ ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦତ୍ତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ବିଶ୍ୱନାଥ ଦତ୍ତ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ବିଶିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ ଦେବୀ ଥିଲା । ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ତାର ଆଧୁନିକ ସ୍ୱରୂପ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା । ଏହି ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହକୁ ତାଙ୍କ ମାଆ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ ଦେବୀ ପୂରଣ କରୁଥିଲେ ।

୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବେକାନନ୍ଦ ଘର ଛାଡ଼ି ସନ୍ୟାସୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଧର୍ମର ସନ୍ଧାନରେ ବାହାରିପଡ଼ିଥିଲେ । ସେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ପ୍ରତି ରୂଚି ରଖୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜିଜ୍ଞାସାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଉଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking