36.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 21, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଭାରତରେ ଗଡିବ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ବସ, ପବନ ପାଣିରେ ଚାଲିବ ଗାଡି

ଭାରତରେ ଗଡିବ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ବସ, ପବନ ପାଣିରେ ଚାଲିବ ଗାଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଉ ଦରକାର ପଡିବନି ପେଟ୍ରୋଲ କି ଡିଜେଲ କିଣିବାର ଭୟ । ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ଭାରତ । କାରଣ ଭାରତରେ ଗଡିବାକୁ ଯାଉଛି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ବସ । ଏହି ବସ କେବଳ ପବନ ଆଉ ପାଣିରେ ଚାଲିବ । ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ସୂଜନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସବୁଜ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଇନ୍ଧନ ସେଲ ବସକୁ ପତାକା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ସବୁଜ ଗତିଶୀଳତା ଦିଗରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଉତ୍ପାଦିତ ସବୁଜ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ସ୍ୱଳ୍ପ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଅର୍ଥନୈତିକ ପଥରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଏହା ବର୍ଷସାରା ଘରୋଇ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇନ୍ଧନ କିମ୍ବା ଶିଳ୍ପ ଫିଡଷ୍ଟକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରଚୁର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଶୋଧନ, ସାର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ଭଳି ଶିଳ୍ପରେ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନ ଫିଡଷ୍ଟଷ୍ଟକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ସବୁଜ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି। ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଚାଳିତ ଇନ୍ଧନ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଇ-ଗତିଶୀଳତାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ଭାବେ କାମ କରିବ । ଏନେଇ ଏକ  ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରୁଟରେ ୧୫ ଟି ସବୁଜ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଚାଳିତ ଇନ୍ଧନ ସେଲ ବସର କାର‌୍ୟ୍ୟକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ଏକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫, ୨୦୨୩ରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ରୁ ଦୁଇଟି ଇନ୍ଧନ ସେଲ୍ ବସ୍ ର ପ୍ରଥମ ସେଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking