20.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, February 27, 2024
Homeଓଡିଶାନବନିଯୁକ୍ତ ୯୧୪ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କୁ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନବନିଯୁକ୍ତ ୯୧୪ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କୁ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସେବା ଭବନ କନଭେନସନ ସେଣ୍ଟରରେ ନବ ନିଯୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଗଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ୯୧୪ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଓ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକା ମାନଙ୍କୁ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ୩୨୧ ଅଧ୍ୟାପକ ତାଲିମ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାବେଳେ ୧୨୬ ଅଧ୍ୟାପକ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଏବଂ ୪୬୭ ଅଧ୍ୟାପକ ବିଭିନ୍ନ ସହାୟକ ବେସରକାରୀ କଲେଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଲୋକସେବା ଭବନରେ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନୂତନ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନର ପରିସର ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆଶା କରେ ତୁମେ ସମସ୍ତେ ଆମ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନିଜକୁ ସମର୍ପିତ କର, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଅ, ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ନୂତନ ଦୁନିଆରେ ବୁଡ଼ିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ।”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଯୁଗ । ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ତୁମେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କର, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଜ୍ଞାନ ପାଇପାରିବେ । ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କଲେଜକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଜୀବନରେ ଚମତ୍କାର ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି । ”

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ସରକାରୀ ତଥା ସହାୟକ ବେସରକାରୀ କଲେଜରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରୟାସ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ ବୋଲି ସେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ବୈଶୟିକ ବିକାଶ ଏବଂ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣର ଏକ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ଯାହା ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସେବା କରିବାରେ ଅଧିକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରୟାସକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ନବସୃଜନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛାତ୍ର-ଶିକ୍ଷକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ‘ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଅଭିନବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନା’ ଭଳି ଏକ ଉପନ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ଆରିଏଣ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ ରିଫ୍ରେସର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ବୃତ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍କର୍ଷତା ହାସଲ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏକ ଭଲ ସମାଜର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭଲ ମଣିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୫-ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଉପରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଆଲୋକିତ କରି ସେ ଯୁବ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ୫-ଟି ନୀତି ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ବୃତ୍ତିଗତ ବୃତ୍ତିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking