28.7 C
Bhubaneswar
Thursday, July 25, 2024
Homeପଣା ସ୍ରଂକାନ୍ତି -୨୦୨୩ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଥିବା କିଛି ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଥିବା କିଛି ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉଭୟ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୌର ଦିବସ ଏବଂ ଦେବତା ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁ ଦର୍ଶାଇ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବକୁ ବୁଝାଏ ଯାହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ବର୍ଷର ନିରାୟଣ ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ମକର (ମକର ରାଶି) ରେ ସୂର‌୍ୟ୍ୟଙ୍କ ଗମନାଗମନର ପ୍ରଥମ ଦିନକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ, ଶୀତଦିନର ମାସର ଶେଷ ଏବଂ ଅଧିକ ଦିନର ଆରମ୍ଭକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ ।
ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଉତ୍ସବଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଯେପରିକି ଉତ୍ତର ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଶିଖଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋହରୀ, ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସୁକରାଟ, ଆସାମୀୟ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭୋଗାଲି ବିହୁ, ଏବଂ ତାମିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୋଙ୍ଗଲ୍ । ସାମାଜିକ ଉତ୍ସବ ସହିତ ରଙ୍ଗୀନ ସାଜସଜ୍ଜା, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପିଲାମାନେ ଘରକୁ ଯିବା, ଗୀତ ଗାଇବା ଏବଂ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଭୋଜନ, ନୃତ୍ୟ, କିଟ୍ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍, ବନଫାୟାର୍ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱଦେଶୀ ଭୋଜି ସହିତ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ମହାକାବ୍ୟ ମହାଭାରତରେ ମାଗା ମେଲା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରି ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ମହାଭାରତ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ତାରିଖ ଦ୍ୱାରା ୭୦୦୦ ବର୍ଷ ହେବ । ଅନେକ ପବିତ୍ର ନଦୀ କିମ୍ବା ହ୍ରଦକୁ ଯାଇ ସୂର‌୍ୟ୍ୟଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି । ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ହେଉଛି ଖୁବ୍ କମ୍ ପ୍ରାଚୀନ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯାହା ସୌର ଚକ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ନିରାୟଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଅଧିକାଂଶ ପର୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଚନ୍ଦ୍ର ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ ।
ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ସମାନ ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ ତାରିଖ (ଜାନୁଆରୀ ୧୪) ରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ବିରଳ ବର୍ଷ ବ୍ୟତୀତ ଯେତେବେଳେ ସେହି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବଦଳିଯାଏ, ପୃଥିବୀ-ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ଆପେକ୍ଷିକ ଗତିର ଜଟିଳତା ହେତୁ ।
ଗତ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି, ୨୦୧୯ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ କିମ୍ବା ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ରେ ଚିହ୍ନିତ ହେବ, ୨୦୨୧ ବ୍ୟତୀତ ଲୋହ୍ରି, ପୋଙ୍ଗଲ, ଏବଂ ବିହୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୩ ଏବଂ ୧୪ ରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଜାରି ରଖିବ । କାରଣ ସେମାନେ ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ, ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ନୁହେଁ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଟି ହେଉଛି କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଶୀତ କିମ୍ବା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହର ସଠିକ୍ ଦିନ ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ (ଗୋଟିଏ ଦିନର ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟରେ), ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଅକ୍ଷ ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ସହିତ ସମାନ ହେବାରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ ।
୧,୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଆର‌୍ୟ୍ୟଭଟଙ୍କ ସମୟରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସମକକ୍ଷ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀ ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ଆସନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଧନୁ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ହୁଏ! ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ରେ ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ଏହାର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଏହା ପ୍ରାୟ ୧,୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମକର ରାଶି ରେ ନାହିଁ ।
ମାକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀ ହିନ୍ଦୁ (ପଞ୍ଚଙ୍ଗ) କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଏକ ମାସର ମାଲମାସର ସମାପ୍ତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଋତୁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ସୂର‌୍ୟ୍ୟଙ୍କ ମକର (ମକର ରାଶି) ର ରାଶି ଚିହ୍ନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଏହା ଉତ୍ତରରେ ଲୋହରୀ, ଆସାମରେ ଭୋଗାଲି ବିହୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ପୋଙ୍ଗଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking