26.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 25, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ୫୮,୮୧୭ରେ ପହଁଚି ୩୬ ପଏଣ୍ଟ ରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା

ବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ୫୮,୮୧୭ରେ ପହଁଚି ୩୬ ପଏଣ୍ଟ ରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବୁଧବାରର ରେଞ୍ଜବାଉଣ୍ଡ ଅଧିବେଶନ ଫ୍ଲାଟ ସହିତ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ବିଏସଇ ସେନ୍ସେକ୍ସ ୩୬ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରି ୫୮,୮୧୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଇସିଟିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଲାରସେନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟୁବ୍ରୋ ୧୭,୫୦୦ ମାର୍କକୁ ଧରି ରଖିବାରେ ନିଫ୍ଟ ୫୦ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପଏଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରି ୧୭,୫୩୪ ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଇକ୍ୱିଟି ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଯାହା କୋଭିଡ ଯୁଗର ସୁଧ ହାରରେ ଫେଡ଼ର ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତା ଆଣିବ । ଆର୍ଥିକ, ଅଟୋ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଷ୍ଟକଗୁଡିକରେ ଲାଭ ହେଡଲାଇନ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସକୁ ଅଧିକ ଠେଲି ଦେଇଛି । ବିସ୍ତୃତ ବଜାରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନିଫ୍ଟି ମିଡକାପ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇ ୪୭ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରି ୩୦,୩୧୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଗେଜ୍, ନିଫ୍ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ୫୦ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୮, ୨୮୮ ରେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଲାଭକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିନ୍ଦଲକୋ, ୟୁପିଏଲ, କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ, ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।
ହିନ୍ଦୁଲକୋ ସେକ୍ଟରାଲ୍ ଗେଜ୍ ନିଫ୍ଟି ମେଟାଲ୍ ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସ୍ଥିର ହେବା ସହିତ ଦୃଢ ରୋଜଗାର ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଧାତୁ ଷ୍ଟକ୍ଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁରୂପ ତ୍ରୈମାସରେ ୨,୭୮୭ କୋଟିରୁ ୪୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪,୧୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛି। ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ହିନ୍ଦଲକୋର ଆୟ ୪୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୫୮,୦୧୮ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।
ପିଡିଲାଇଟ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ – ଏକ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାସାୟନିକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ, ଯାହାର ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ଫେଭିକୋଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ – ବୁଧବାର ଏକ ଭଲ ତ୍ରୈମାସିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା ଭଲ୍ୟୁମର ଆଶଙ୍କାଠାରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
ପିଡିଲାଇଟ୍ ର ନିଟ୍ ଲାଭ – ଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ଅବଧି ପାଇଁ ୬୪.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୩୫୭.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ନିଫ୍ଟିରେ ହାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଜାଜ ଫାଇନାନ୍ସ ୨.୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଏନଟିପିସି ୨.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଓଏନଜିସି , ଏଚସିଏଲ ଟେକ୍ ଏବଂ ଆଦାନୀ ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ଲ୍ୟାଗାର୍ଡ ଥିଲେ, ଯାହା ୨ ପ୍ରତିଶତ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ।
ଏମଆରଏଫ ଅଂଶୀଦାର – ବିକ୍ରୟ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ଟାୟାର ନିର୍ମାତା ତ୍ରୈ ମାସିକ ନିଟ୍ ଲାଭରେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ, ଅଧିକ କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଇନପୁଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ । ଏମଆରଏଫ ଷ୍ଟକ ଦିନର ଦୁର୍ବଳ ସ୍ତରରେ ବିଏସଇ ରେ ୫,୦୯୬.୯ କିମ୍ବା ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୮୨,୬୧୫.୪ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।
ଇକେଆଇ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଲା -ଅଗଷ୍ଟ ୮ ରେ ଲୋକସଭାରେ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ବୁଧବାର ଦିନ ୧୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭାରତରେ ରୁଣ ଣ ବଜାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ।
ଲକ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍- ଜୁନ୍ ତ୍ରୈ ମାସିକରେ ଲାଭଜନକତା ସହିତ କମ୍ପାନୀ କମ୍ ନିଟ୍ ଲାଭ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଡଲାର ବୁଧବାର ବାଣିଜ୍ୟକୁ ୭୯.୫୨ ଡଲାରରେ ଶେଷ କରି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ଶେଷ କରିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଗ୍ରୀନବ୍ୟାକ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ୭୯.୬୬ ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏସିଆର ପ୍ରମୁଖ ଇକ୍ୱିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସଗୁଡିକ ହଂକଂର ହ୍ୟାଙ୍ଗ ସେଙ୍ଗ ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହିଟ୍ ହୋଇ ୨ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍ର ସାଂଘାଇ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ୦.୫। ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର କୋସ୍ପି, ଜାପାନର ନିକ୍କେ ୨୨୫ ଏବଂ ତାଇୱାନର ଟାଇକ୍ସ ୦.୭-୦.୯ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଡାଲାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ୧୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆଇପିଓ କିମ୍ବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର୍ ପାଇବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking