29.1 C
Bhubaneswar
Sunday, April 21, 2024
Homeଖେଳ୨୦୨୪ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା; ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଅନ୍ତିମ୍ ପଂଘଲ

୨୦୨୪ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା; ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଅନ୍ତିମ୍ ପଂଘଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୪ ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୁସ୍ତି ଦଳ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେବ । ଯେଉଁଠି ଦେଶ ପାଇଁ କୋଟା ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଜଣେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ଏବଂ ବିଜେତା ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱିକ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୩ କେଜି ବର୍ଗରେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନଶିପର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ଅନ୍ତିମ ପଂଘଲ ହିଁ ଦେଶ ପାଇଁ କୋଟା ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାରିସ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜୁନ୍ ୧ରେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

୨୦୧୮ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ଭିନେଶ ଫୋଗଟଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଯୁବ ଅନ୍ତିମ ପ୍ୟାରିସ ଟିକେଟ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରନ୍ତି, ଯାହା ମେ ୩୧ରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହେବ । ଆଇଓଏ ଗଠିତ ଅଡ୍ ହକ୍ କମିଟି ଶନିବାର ଏକ ବିବୃତିରେ କହିଛି ଯେ ମେ’ ୩୧ରେ ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ । ଜୁନ୍ ୧ରେ ଚାଲେଞ୍ଜର ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କୋଟା ବିଜେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେବ । କେବଳ ଅନ୍ତିମ୍ ଦେଶ ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କୋଟା ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦୁଇଟି ଇଭେଣ୍ଟ କିର୍ଗିଜସ୍ତାନରେ ଏସୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା (ଏପ୍ରିଲ ୧୯-୨୧) ଏବଂ ତୁର୍କୀରେ ବିଶ୍ୱ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା (ମେ ୯-୧୨)ରେ ଅଧିକ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧା ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଭାରତ ଦୁଇଟି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ୧୭ଟି ଅଧିକ ପ୍ୟାରିସ୍ କୋଟା ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିପାରିବ । ଭବିଷ୍ୟତର ସମସ୍ତ କୋଟା ସ୍ଥାନ ବିଜେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆଡହକ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଡ. ଭୂପିନ୍ଦର ସିଂହ ବାଜବାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୨୦୨୪ ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଚୟନ ନୀତି ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଆଥଲେଟ୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣରେ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ ବୋଲି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଥର ୨୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବିଶ୍ୱ ବିଜେତା ଅନ୍ତିମ୍ କିନ୍ତୁ କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ ଓ ତୁର୍କୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦୁଇଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଦଳ ଚୟନ ପାଇଁ ଫେବ୍ରୁଆରିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟ୍ରାଏଲରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଦୁଇଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଫେବୃଆରୀ ୨୭-୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ୩୦ଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଏବଂ ଅଣ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ବର୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟ୍ରାଏଲ ଆଧାରରେ ଚୟନ ହେବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking