25.1 C
Bhubaneswar
Friday, March 1, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଚାଇନାରେ ନିମୋନିଆ କଲାଣି କାୟା ବିସ୍ତାର

ଚାଇନାରେ ନିମୋନିଆ କଲାଣି କାୟା ବିସ୍ତାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଚାଇନାର ୱୁହାନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଥିଲା । ଏହି ଭାଇରସ ବିଶ୍ୱର କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ଭାରତ ହେଉ କି ଆମେରିକା, ଚୀନ୍ କିମ୍ବା ନେପାଳ, ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶରୁ ଆଉ ଏକ ଭୟାନକ ଭାଇରସର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ WHO ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

ଚାଇନାର ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲିଆଓନିଂ ପ୍ରଦେଶର ପିଲାମାନେ ଖୁବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଏହି ରୋଗ ସମୟରେ ପିଲାମାନେ ଫୁସଫୁସରେ ଜଳନ, ଜ୍ୱର, କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ରହସ୍ୟମୟୀ ନିମୋନିଆ କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭାଇରସକୁ ବଢିବାକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଭାଇରସ ଜନିତ ରୋଗ ଯାହା ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ମଙ୍କିପକ୍ସ, ଜିକା, ଇବୋଲା ଭଳି ଅନେକ ରୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସମସ୍ତ ଜୀବାଣୁ ଏସିଆ-ଆଫ୍ରିକାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ନିମୋନିଆକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ଜୀବାଣୁ ଜନିତ ରୋଗ କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଚାଇନାକୁ ଏହି ରୋଗ, ଏହାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ କହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ WHO ଏହି ଜୀବାଣୁ ସହ ଜଡିତ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । WHO ଗାଇଡଲାଇନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଶରୀରରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ଏବଂ ଏନେଇ ଭାରତ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ମହାଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଘନତା । ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେତୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ବଢ଼ିଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏସିଆରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନେ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଦେହରେ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ରହିଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ଆଫ୍ରିକା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ପଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଘଟଣା ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା । କିନ୍ତୁ ପୁରାତନ କାଳରେ, ପରିବହନର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ କେବଳ ଆଫ୍ରିକା ଭିତରେ ରହିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଅସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ, ଯାହା ଏଭଳି ଭାଇରସର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking