24.1 C
Bhubaneswar
Saturday, March 2, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶମୁସଲମାନ ମହିଳା କରୁଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଶବଦାହ

ମୁସଲମାନ ମହିଳା କରୁଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଶବଦାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସୁବିନା ରହମାନ, ବୟସ ୨୯। ସେ ଜଣେ ବାଣିଜ୍ୟ ସ୍ନାତକ । ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଆଠ ବର୍ଷର ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ସେ ଆଜିକାଲି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି । ସେ କେରଳର ଥ୍ରିସୁର ଜିଲ୍ଲାର ଇରିଙ୍ଗାଲକ୍କୁଡା ର ଏକ ହିନ୍ଦୁ ଶ୍ମଶାନରେ ଶବ ସଂସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି । ବେକାରୀର ଏହି ଯୁଗରେ ସୁବିନା ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କେରଳର ସ୍ଥାନୀୟ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏଜାଭା  ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଶବଦାହରେ ଜଣେ କିରାଣୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଖାଲି ଅଛି । ସୁବିନା ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ସୁବିନା ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ପାଇଲେ । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଏକ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ, ମୃତ ଦେହର ସଂଖ୍ୟା, ମୃତକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ଲେଖିବାକୁ ପଡିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି କାମ କରିବାବେଳେ ସୁବିନା ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଶବଦାହ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ।

ଯେହେତୁ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଶବଦାହ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶବଦାହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ, ତେଣୁ ସୁବିନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ । ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ମଧ୍ୟ ସୁବିନାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୁବିନା ନିଜ ମନ ସହିତ କାମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ।

ସୁବିନା କୁହନ୍ତି, କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଶରୀର ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ସାତରୁ ଆଠଟି ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ କରୁଛୁ, ଯାହା ଶବଦାହର କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଶରୀରର ଦାହ କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ୧୪ ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଛୁ, ତଥାପି କାମ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଏବଂ ଭୟଭୀତ ଅଟେ । ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ସୁବିନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରହମାନଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି । ସୁବିନାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରିବାରର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ସୁବିନାଙ୍କୁ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବା ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking