31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଡିପଫେକ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ରେ ବଡ ସ୍କାମ୍....

ଡିପଫେକ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ରେ ବଡ ସ୍କାମ୍….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଡିପଫେକ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ରେ ବଡ ସ୍କାମ୍। ଡିପଫେକ୍ କୃତ୍ରିମ ଭାବରେ ନକଲି ଚିତ୍ର, ସ୍ୱର, ଏବଂ ଭିଡିଓ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଏତେ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ଯେ ତାହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟକୁ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ କ୍ଷତି ଘଟିବ। ଅନେକ ଲୋକ ଡିପଫେକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନହୋଇ ଏଭଳି ଦୁର୍ନୀତିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ନଭେମ୍ବର ୨୨ ରେ, ଜେରୋଧା ନାମକ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏହାର ଏକ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଏକ ଘୋଟାଲାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତେ ଓ ତାଙ୍କୁ ୧.୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରାଇବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା । କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ନିତିନ କାମାଥ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଡିପଫେକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏଆଇ ଚାଳିତ ଆପଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ଠକାମି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ, ସମସ୍ତେ ଏହିପରି ଘୋଟାଲାକୁ ଏଡାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ୨୦୧୯ ରେ, ବ୍ରିଟିଶ ଶକ୍ତି କମ୍ପାନୀର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨୫୦,୦୦୦ ଡଲାର (୨୦.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ପ୍ରତାରିତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ କଂପାନୀର  ସିଇଓ ଙ୍କର ସ୍ୱର କୁ ଡିପଫେକ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରିକରି ତାଙ୍କୁ ପଠା ଯାଇଥିଲା । ୨୦୨୦ ରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା , ହଂକଂରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର ଡିପଫେକ୍ ର ଶିକାର ହୋଇ ୩୫ ଡଲାର (୨୮୮.୭ କୋଟି ଟଙ୍କା) ହରାଇଥିଲେ।

କାହିଁକି ଡିପଫେକ୍ ସ୍କାମର ମାତ୍ର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ?
ଚାଟଜିପିଟି ର ଆବିର୍ଭାବ ଏବଂ ଜେନେରେଟିଭ୍ ଏଆଇ ର ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ଡିପ୍‌ଫେ୍‌କ୍ ସ୍କାମ୍ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ।

କ୍ଲୋନ୍ ଆପ୍ସ
ସ୍କାମରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନକଲି କ୍ଲୋନ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ବିବରଣୀ, ସମସ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନକଲି ଭିଡିଓଗୁଡ଼ିକ ସ୍କ୍ରିନସଟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସତ ଭଳି ଦେଖାଯାଏ। ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ , ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର ଓପନ୍ ସୋର୍ସ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଟିମ୍ ଅନେକ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଚ୍ୟାନେଲ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି ଜେରୋଧା, ଗ୍ରୋ, ଏବଂ ଅପଷ୍ଟକ୍ସ ଭଳି ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପର ନକଲ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି ବିଭିନ୍ନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ, ସ୍କ୍ରିନସଟ ଏବଂ କ୍ଲୋନ ଇଣ୍ଟରଫେସ କୁ ଟେଲିଗ୍ରାମ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ସେବାଗୁଡିକରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ମାସରେ ଅନେକ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ବିବରଣୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ଏହିପରି ଏକ ଆପ୍, ଜେରୋଧା କିଟ୍ ରିପ୍ଲିକେଟ୍, ମାସିକ ୪୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ୨୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରେ।

ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି, ମାର୍କେଟ ୱାଚ୍, ପଦବୀ, ହୋଲ୍ଡିଂ, ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ବିଭାଗଗୁଡିକ ସହିତ ପ୍ରାୟ ସବୁକିଛି ସଂପାଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ।  ଜେରୋଧା ଏବଂ ଗ୍ରୋ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୫୯୯ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରେ। ଏହି କ୍ଲୋନ୍ ଆପ୍ସର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ, ଏହାର ଟେଲିଗ୍ରାମ ଚ୍ୟାନେଲ ରଖାଯାଇଛି ଏହି ଟେଲିଗ୍ରାମ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରାୟ ୮୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି।  ଏହି ଆପ୍‌ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ବଢୁଥିବା ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଲୋନେଡ୍ ଆପଗୁଡିକ ପାଇଁ କୋଡ୍ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହାକି ନୂତନ ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଗିଟହବ ଉପରେ ଏହିପରି ଅନେକ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ମିଳିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking