28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeନିର୍ବାଚନ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଇତିହାସମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଓ ତ୍ରିପୁରାରେ ବାଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ; ଜାଣନ୍ତୁ ଗାଇଡଲାଇନ

ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଓ ତ୍ରିପୁରାରେ ବାଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ; ଜାଣନ୍ତୁ ଗାଇଡଲାଇନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବୁଧବାର ଦିନ ତ୍ରିପୁରାର ବିଧାନସଭାକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ରେ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ମତଦାନକୁ ଯିବେ। ତ୍ରିପୁରାର ମତଦାନ ସଂପର୍କରେ, ସରକାରୀ ଗେଜେଟୀ ଦେବାର ତାରିଖ ଆଗାମୀ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ ଥିବାବେଳେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ୩୧ ଜାନୁଆରୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ଫେବୃଆରୀ ୨ ।

ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଗେଜେଟୀ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ତାରିଖ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ଥିବାବେଳେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ୭ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ଅଟେ। ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗଣନା ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ତାରିଖରୁ ସମାନ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ମତଦାନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ଦ୍ୱାରା ବୁଧବାର ଠାରୁ ଏହି ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ମତଦାନ ଅଭ୍ୟାସ ଶେଷ ହେବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ତିନିଟି ମତଦାନ ରାଜ୍ୟରେ ମଡେଲ୍ ଆଚରଣ ସଂହିତା କିମ୍ବା ଗଉଉ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ସରକାର ତଥା ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ମଡେଲ କୋଡର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମେଘାଳୟ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ତ୍ରିପୁରା ।

ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଘୋଷଣା / ନୀତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। MCC ଗାଇଡଲାଇନର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରିତାକୁ ନେଇ ଆୟୋଗ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗାଇଡଲାଇନର ଯେକୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ କଠୋର ଭାବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ଏବଂ କମିଶନ ପୁନର୍ବାର ଜୋର ଦିଅନ୍ତି ଯେ ସମୟ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟ / ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଢିବା ଏବଂ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍, କୌଣସି ଭୁଲରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ସୂଚନାର ଅଭାବ କିମ୍ବା ପର‌୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ବୁଝାମଣା / ବ୍ୟାଖ୍ୟା । ସର୍ଭେରେ ସୀମିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ MCC ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି / ପଦବୀର କୌଣସି ଅପବ୍ୟବହାର ନହେଉ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking