30.1 C
Bhubaneswar
Monday, August 15, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶ୮୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ନିର୍ଜନ ଦ୍ୱୀପରେ ୨୯ ବର୍ଷ ଏକାକୀ ବିତାଇଲେ ଜୀବନ

୮୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ନିର୍ଜନ ଦ୍ୱୀପରେ ୨୯ ବର୍ଷ ଏକାକୀ ବିତାଇଲେ ଜୀବନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଜଣେ ଜାପାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସମାଜରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ମରୁଭୂମି ଦ୍ୱୀପରେ ୨୯ ବର୍ଷ ବିତାଇଲେ । ଏହି ୮୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମାସାଫୁମି ନାଗାସାକି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେ ସୋଟୋବାନୀ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିବା ପୂର୍ବରୁ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ମରୁଭୂମି ଦ୍ୱୀପ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚଉଡା । ଦି ସନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନାଗାସାକି ଜାପାନର ଆଧୁନିକ ସମାଜ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇ ଚଳିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଏକ ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନରେ ଏକୁଟିଆ ରହିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ, ଝଡ଼ରେ ପୋଷାକ ଚିରିଗଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ବିନା ପୋଷାକରେ ଜୀବନ ବିତାଇଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଷାକ ବିନା ବୁଲିବା ପ୍ରକୃତରେ ସାଧାରଣ ସମାଜ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ ଜ୍ଝ ରନ୍ଧନ ଏବଂ ବାସନ ଧୋଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ବର୍ଷା ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ପରିବାରରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଉଳ କିଣିବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରାୟତ ନିକଟ ଦ୍ୱୀପକୁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ତଥାପି, ସେମାନେ ମାଛ ଏବଂ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ଜୀବନ୍ତ ବିତାନ୍ତି । ତେବେ ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ତାଙ୍କୁ ଶାକାହାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲା। ସେ ଦ୍ୱୀପରେ ଏକୁଟିଆ ରହୁଥିବା ସମୟରେ ଏକ ସାପ କାମୁଡ଼ିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସେ ପକ୍ଷାଘାତ ରୋଗୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଶେଷରେ, ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ୨୦୧୮ ରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପ୍ରାୟ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଜାପାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମାଜକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲେ। ନାଗାସାକି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱୀପଟି ତାଙ୍କର ଶେଷ ବିଶ୍ରାମ ସ୍ଥାନ ହେଉ ଜ୍ଝ ମରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଏବଂ ମୁଁ ସ୍ଥିର କରିଛି ଯେ ଏଠାରେ ମୋ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking