30.1 C
Bhubaneswar
Saturday, April 20, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶ୨୦୨୮ରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଲଞ୍ଚ କରିବ ଇସ୍ରୋ

୨୦୨୮ରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଲଞ୍ଚ କରିବ ଇସ୍ରୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିଶନର ସଫଳତା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବୋଲି ଇସ୍ରୋର ସ୍ପେସ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ.ନୀଲେଶ ଦେଶାଇ କହିଛନ୍ତି ।

-ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪  ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ର ସଫଳତା ଉପରେ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି
-ଭାରତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ୨୦୪୦ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଭାରତୀୟ ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି
-ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଏକ ୩୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୋଭର ନିୟୋଜିତ କରିବ

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିଶନର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପରେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ (ଇସ୍ରୋ) ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଯାତ୍ରା- ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଯାହା ପ୍ରାୟ ୨୦୨୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଇସ୍ରୋର ସ୍ପେସ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ସେଣ୍ଟର (ଏସ୍‌ଏସି) ର ଡ. ନୀଲେଶ ଦେଶାଇ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ୨୦୨୮ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଲୁପେଏକ୍ସ ମିଶନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯିବ । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଯେ ନିକଟରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିଶନର ସଫଳତା ଉପରେ ଅଧିକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଯଦି ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଭାରତକୁ ଚତୁର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ପରିଣତ କରିବ ଯାହାକି ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ନମୁନା ଫେରାଇ ଆଣିବ ।

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ୨୦୪୦ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଠାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଆଗାମୀ ୧୫ ବର୍ଷ ଅଛି ବୋଲି ନିଲେଶ ଦେଶାଇ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ମିଶନ ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ ନିକଟରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏବଂ ପଥର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହା ବିଶ୍ଳେଷଣ ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବ । ଏହି ତଥ୍ୟ ଜଳ ପରି ଚନ୍ଦ୍ର ସମ୍ବଳ ଉପରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମାନବ ଉପନିବେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରେ । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୪ ଏହାର ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ୩୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୋଭର ନିୟୋଜିତ କରିବ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ର କ୍ରାଟରଗୁଡିକର ବିପଜ୍ଜନକ ରିମ୍ ଉପରେ ସ୍ପର୍ଶ କରିବାର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି ମିଶନ ସମ୍ଭବତଃ ଭାରତର ହେଭି-ଲିଫ୍ଟ GSLV Mk III କିମ୍ବା LVM3 ଲଞ୍ଚ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବ ।

ତଥାପି, ସଫଳତା ନମୁନାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଏକ ବୈଷୟିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପ୍ରୟାସ ଯାହା ଦୁଇଟି ଲଞ୍ଚ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ । ଅବତରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସହିତ ସମାନ ହେବ କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମଡ୍ୟୁଲ୍ କକ୍ଷପଥ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ସହିତ ଡକ୍ କରିବା ପରେ ଫେରି ଆସିବ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ କରିବ ଏବଂ ନମୁନା ପକାଇବା ପାଇଁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପୃଥକ ହେବ । ଇସ୍ରୋ ବିକ୍ରମଙ୍କ ସହିତ ଏକ ହପ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିସାରିଛି ଯେ ଏକ ମହାକାଶଯାନ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ଉଠାଇ ପାରିବ ଏବଂ ଅର୍ବିଟର୍ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରି ଆସିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏକ ରିଟର୍ନ ଟ୍ରାଜେକ୍ଟୋରୀ ହାସଲ ହୋଇପାରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking