27.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, June 26, 2024
Homeସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ମନେ ପକାଇ ଥାଏ ଏହି ଦିନ

ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ମନେ ପକାଇ ଥାଏ ଏହି ଦିନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ହେଉଛି ୭୬ ତମ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ । ଆମେମାନେ ଭାରତୀୟ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଅତୀତରେ ଆମ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ସାହସର ସହିତ ଲଢି ଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରୁଣା ଦିଲ୍ଲୀର ରେଡ ଦୁର୍ଗରେ ଆମର ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭାଷଣ ଦେବେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟକୁ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟି ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ଯାହାର ଅର୍ଥ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ, ଡାକଘର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଷ୍ଟୋର ବନ୍ଦ ରହିବ ।
ଭାରତ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା । ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲା। ୧୭୫୭ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ପ୍ଲାସି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଥିଲା । ଏହି ବିଜୟ ପରେ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଉପରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମ ଦେଶ ବିଦେଶୀ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିଲା। ସମଗ୍ର ଦେଶ ବ୍ରିଟିଶ ଶକ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା କାରଣ ଭାରତ ସେତେବେଳେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟ ପରେ ପରେ ଭାରତୀୟ ଶାସନ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ନ ପାଇବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଆମ ଦେଶକୁ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଦେଶ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଅଭିଯାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ଦୁଇ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ ବ୍ରିଟେନ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଭାରତ ଶେଷରେ ମୁକ୍ତ ହେଲା। ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସର୍ବଦା ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ହୋଇଆସୁଥିଲା କାରଣ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅହିଂସା ଅଭିଯାନ ଥିଲା।
ଭାରତକୁ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ବଳିଦାନ ଏହି ଦିନ ଆମକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ। ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଏବଂ ପରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ, ପରେଡ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking